Rusya paketinin maliyeti 6,5 milyar dolar

-
Rusya paketinin maliyeti 6,5 milyar dolar

Hazine eski müsteşarlarından, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Rusya’nın açıkladığı yaptırım paketinin Türkiye ekonomisine en az 6,5 milyar dolarlık ek yük getireceğini söyledi, Rusya krizinden etkilenen sektörlerin temsilcileriyle bir araya geleceklerini açıkladı.

Yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın yaptırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li Öztrak, “Rusya’nın açıkladığı yaptırım paketinin Türkiye ekonomisine en az 6,5 milyar dolarlık ek yük getireceği görülmektedir” dedi.

antalya-turizm-www.gidahatti.comRusya’nın açıkladığı kararların özellikle tarım, turizm, ulaştırma sektörleriyle bu ülkede faaliyet gösteren Türk işçileri ve iş adamlarını olumsuz etkileyeceğini belirten Öztrak, Türk ekonomisi gibi Rus ekonomisinin de bu gerilimden olumsuz etkileneceğini vurguladı.

Yasaklar listesinde yer alan tavuk ve hindi eti de hesaba katıldığında, yaptırım listesinden Türkiye’nin dış ticaretine kısa dönemde gelecek yükün 810-820 milyon dolar civarında olacağını kaydeden CHP’li Öztrak, şöyle devam etti:

“Diğer taraftan Türkiye, Rusya için önemli bir gaz pazarıdır. Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatı içinde Rusya’nın payı yüzde 54,8’dir. Bunun LNG gibi başka ürünlerle ikame edilmesi ve kaynak ülke çeşitlendirmesi yapılması, en azından kısa vadede mümkün görünmemektedir.

Geçmişte yaşadığı krizlerde gaz ticaretini kullanmaktan çekinmeyen Rusya’nın bu sefer de aynı tavrı sergilemesi durumunda, bunun üretim ve ekonomi üzerinde yaratacağı baskı ciddi boyutlara ulaşacaktır. CHP olarak etkilenen sektörlerin temsilcileriyle bir araya geleceğiz.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye karşı belirlediği ekonomik tedbirlere karşılık olarak, telafi edici tedbirler, caydırıcı tedbirler ve yapısal tedbirler olarak üç kategoride tedbir düşündüklerini açıklamıştı. Davutoğlu, caydırıcı tedbir almak istemediklerini, ancak karşılıklı bu tutum devam ederse, Türkiye’nin tedbirlerinin ne olacağını da düşündüklerini vurgulamıştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de, Rusya’nın attığı adımlara ilişkin karşı bir adım değerlendirmelerinin söz konusu olmadığının altını çizerek, muhtemel sorunlara karşı Türkiye’nin tüm hazırlıklarını yaptığını, bunun için endişe edilecek bir durumun olmadığını söylemişti. Çelik, “1 Ocak sonrası için Rusya’nın sıraladığı ürünlerin toplam değerinin yansıması yıllık bazda 764 milyon dolar tutarında bir rakam oluşturuyor. Zaten toplam yaş meyve sebze ihracatımız 1 milyar 270 milyon dolar” demişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın