Rusya gümrüğünden “su gibi” geçtiler

-
Rusya gümrüğünden “su gibi” geçtiler

Rusya’nın uçak krizi sonrası Türk tarım ürünlerine uyguladığı gümrük engelini ilk aşan Türkiye’nin su ürünleri oldu. Yaklaşık bir aydır süren engellemelere karşın 16 ton çipura ve levrek yüklü tır, gümrükten geçerek Rusya’ya giriş yaptı.

levrek-www.gidahatti.comGümrük engellemeleri sonrası ilk parti olarak 80 bin dolar tutarındaki malın Rusya’ya girmesini değerlendiren İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yaşanan bu gelişmenin sevindirici olduğunu söyledi.

Çipura ve levrek yüklü ilk TIR’ın Rusya gümrüklerinden geçmesinin ihracat açısından önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Sagun, Rusya’nın engellemelerine yönelik çözümler arandığı bir dönemde ihracatın gerçekleşmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

ahmet-sagun-www.gidahatti.comTürkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı da olan Sagun, şunları kaydetti:

“Rusya’ya 2014 yılı Kasım ayında 8 milyon 393 bin dolarlık su ürünleri ihracatı gerçekleştirmiştik. Uçak krizi ile birlikte kapıların Türk TIR’larına kapatılması ve özellikle bazı gıda ürünlerine engelleme getirilmesi sonucunda bu ülkeye yaptığımız su ürünleri ihracatı, bu yılın Kasım ayında, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 206 oranında azalarak 2 milyon 736 bin dolara kadar düştü. Bakıldığında 80 bin dolarlık ihracat, milyon dolarlık rakamların içinde önemsiz gibi görünebilir. Ancak önemli olan kapının açılması ve bu ürünlerin Rusya pazarına girmesidir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın