Rusya, domates tehdidiyle başarısızlıklarını örtüyor

-
Rusya, domates tehdidiyle başarısızlıklarını örtüyor

İngiliz The Guardian Gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin ardında, kendi siyasi başarısızlıklarının üzerini örtme çabasının yattığını yazdı.

The-Guardian-logo-www.gidahatti.comBBC Türkçe servisinin haberine göre, Guardian’daki başyazıda, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Perşembe günü yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, Türkiye’nin Rus jetini düşürdüğü için pişman olacağını söylediği ve Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığı iddiasını yinelediğine dikkat çekildi. Rus lidere ilişkin çarpıcı yorumlara yer verilen başyazıdan bazı satırlar şöyle:

“Hışımla ‘Sadece domates ithalatının yasaklanmasıyla kalmayacağız. Gelecekte daha ciddi bedeller olacak’ diyordu.

Putin’in konuşması, Kırım’ı ilhak eden, Ukrayna’ya asker yollayan ve Suriye’de hava operasyonları düzenleyerek tüm dünyayı tedirgin eden bir lider için garip bir performanstı.

Kremlin’deki dinleyiciler başlarını sallarken, Putin konuşmasında büyük resimden fazla bahsetmedi.

Putin kuşkusuz Türkiye’ye yönelttiği sert eleştirilere halktan milliyetçi bir destek bekliyor ve kuşkusuz aradığı desteği de alacak. Ancak Perşembe günü Moskova’dan Ukrayna ya da Suriye’deki adımların nasıl geliştiğine dair yanıt bekleyen Ruslar vardıysa, sorularına yanıt bulamadılar. Çünkü şu ana kadar bu iki girişimin maliyeti, elde edilen kazançların çok üzerinde.

Kasım ayının sonunda Kırım Tatarları ve Ukraynalıların elektrik hatlarını kesmesinden bu yana Kırım karanlıkta. Kırım’daki elektrik kesintisi Ukrayna’yla ilişkileri daha da kötüleştirmiş durumda.

Rusya’nın AB – Ukrayna serbest ticaret anlaşmasını öteleme çabaları da başarısız oldu. Eğer anlaşma planlandığı gibi Ocak ayında yürürlüğe girerse Rusya için ilave yaptırımlar anlamına gelecek.

İlişkilerdeki bozulma Avrupa için sorun. Ancak Rusya için de önemli bir sıkıntı.

Kremlin Suriye’de belli ölçüde Avrupa’yla işbirliği karşılığında yaptırımların bir kısmının da kaldırılmasını ümit ediyor. Bu ümit ne kadar gerçekçidir ya da değildir bilinmez ama, kızışan ticaret savaşları ya da düşmanca tavırların bu amaca hizmet etmediği bir gerçek.

Kırılgan ittifak: Rusya, İran ve Irak

Suriye’de Rusya’nın müdahalesi Beşar Esad’ın yerini sağlamlaştırdı. Ancak Esad’ın kaderinin olumlu yönde tamamen terse döndüğü de söylenemez.

Aynen ABD gibi, Rusya da hava operasyonlarının sihirli değnek olmadığını deneyimliyor. Diplomasi alanı da en az askeri alan kadar çetrefilli: Rusya’nın Irak ve İran’la kurduğu işbirliği kolayca dağılma riski olan, özünde kırılgan bir ittifak. Özellikle de Esad’ın geleceği konusunda İran, Rusya’nın bir noktada Esad’ı desteklemekten vazgeçebileceğinden endişe ediyor.

“Türkmenleri bombalamak akıllıca değildi”

“Belki de Putin, Türkiye örneğinde bir dostun çok uzun sürede kazanıldığını, ancak bir günde kaybedilebileceğini öğreniyor.

Rusya-Başbakani-Dimitry-Medvedev-www.gidahatti. com 1992 yılından bu yana Rusya-Türkiye ilişkileri olumlu yönde ilerliyordu. Başbakan Dimitri Medvedev’in Türkiye’yle ilişkilerin geliştirilmesindeki rolü de oldukça büyüktü.

Türkiye’nin verdiği reaksiyon hakkında ne düşünürsek düşünelim, Türkiye’nin Suriye’deki etnik akrabalarını bombalamak akıllıca bir hareket olmadı.

Rusya Suriye’deki tabloyu dönüştürmeyi hedefliyordu. Ancak sadece hatalarına yeni hatalar eklemiş oldu.

Rusya, hem Ukrayna’da hem de Suriye’de hala çözüme katkı koyabilir. Batılı ülkeler de bu iki devasa başarısızlıkta pay sahibi. Ancak çözümü birlikte bulacaksak daha ılımlı ve daha az kavgacı bir Rusya’ya ihtiyacımız var.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın