Rusya ambargosuna karşı küçük üreticiye destek geldi

-
Rusya ambargosuna karşı küçük üreticiye destek geldi

Rusya’nın yaş meyve sebzede 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya koyacağı ambargoya karşı, küçük aile işletmelerine 2016 yılında destekleme ödemesi yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nun, Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesine Dair Karar’ı, 16 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlandı.

Küçük aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve işletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan çay ve fındık üreticileri hariç, meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla çıkartılan Karar uyarınca;

Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı ve işletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan çay ve fındık üreticileri hariç, meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan kamu kurum ve kuruluşları dışındaki gerçek ve tüzel kişilere 2016 üretim yılında 100 TL/da küçük aile işletmesi desteği ödemesi yapılacak. Kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkartılacak tebliğ ile belirlenecek.

Bitkisel üretim desteğine başvurular

2016 yılı küçük aile işletmesi desteği başvuruları, 2016 yılı üretim yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmış veya güncellenmiş olmak kaydıyla, kararın yayımı tarihinden itibaren başlayacak ve 31 Ekim 2016 tarihinde sona erecek.

2016 yılına ait küçük aile işletmesi desteği ödemeleri ilgili yıl içerisinde yapılacak.

Merkezi Yönetim Bütçesinin ilgili harcama tertibinden Karar kapsamında yapılacak ödemeler, Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilecek. Kararın uygulanması ile ilgili olarak üreticilere yapılan toplam ödeme tutarının %0,2’si, Ziraat Bankası’na hizmet komisyonu olarak ödenecek.

Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri almaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkili olacak.

Uygulama tebliğinde belirlenen ilgili birimler, kendilerine ibraz edilen belgelerin kontrolünden ve kendi hazırladıkları belgelerden sorumlu olacaklar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyerek haksız yere ödemeye neden olanlar ile haksız yere ödemeden yararlanmak üzere sahte veya içeriği itibariyle gerçek dışı belge düzenleyen ve kullananlar hakkında gerekli cezai, hukuki ve idari işlemler yapılacak.

Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, kanuni faizi ile birlikte alınacak.

Destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen üreticiler ile idari hata sonucu sehven yapılan fazla ödemeyi iade etmeyen üreticiler beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın