Rusya, 108 ton tavuk etini Türkiye’ye geri gönderdi

-
Rusya, 108 ton tavuk etini Türkiye’ye geri gönderdi

Türkiye’den yaş meyve ve sebze ithalatını yasaklayan Rusya, kullanım tarihi geçtiği gerekçesiyle 108 ton tavuk etini de Türkiye’ye iade etti.

tavuk etiRusya Federasyonu Veterinerlik ve Bitki Gözetim Servisi’nin (Rosselhoznadzor) Kaliningrad bölgesi görevlileri, Türkiye’den Baltiysk limanında getirilen tavuk etlerinin ambalajında yeniden etiketleme, bazı ürünlerde ise son kullanım tarihinin geçtiğini tespit etti. Kontrolün ardından 108 ton tavuk eti, üretici firmaya geri gönderildi.

Yetkililer, daha önce de 54 ton tavuk etinin ambalajında yeniden etiketlenme yapıldığı gerekçesiyle geri gönderildiğini bildirdiler.

Kaliningrad bölgesinde son 3 ayda Türkiye’den gelen 130 parti (3 bin 200 ton) beyaz et kontrolden geçti. 20 tavuk eti partisinde ihlallerin tespit edildiği açıklandı.

Dunyanin-bugdayi-azaliyorBuğdayda ithalat endişesi

Bu arada Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ilişkilerde gerginlik yaşanan Rusya’nın Türkiye’ye buğday satışını askıya alacağı duyumları da endişe yaratıyor.

Son bir yılda Rusya’dan 3 milyon 746 bin ton buğday ithal eden Türkiye, Rusya’nın ihracatında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi 3 milyon 306 bin ton ile Mısır, 1 milyon 413 bin ton ile Suudi Arabistan izlerken, bu ülkelerin ardından sırasıyla İran, Yemen, Güney Kore, Güney Afrika, İsrail, Azerbaycan ve Gürcistan geliyor.

Rusya’nın kendisinden en çok buğday alan Türkiye’ye satışları durduracağı yönündeki duyumlar, ithalatçı firmaları düşündürüyor. Sektör temsilcileri, krizden önce getirdikleri buğdayların birkaç ay kendilerini idare edeceğini, sonrası için büyük bir bilinmezliğin söz konusu olduğunu vurguladılar.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın