Rus medyasında ‘Akkuyu’ yankıları…

-


Rus medyasında ‘Akkuyu’ yankıları…

Rus haber ajansı Ria Novosti, Türkiye Enerji Bakanlığı’ndaki bir kaynaktan aldıklarını vurguladıkları açıklamayı okuyucuları ile paylaştı.

Habere göre kaynak, Ria Novosti’ye şu açıklamaları yaptı:

“Akkuyu inşaatında Rusya ile işbirliğimizi bitirmeyi planlamıyoruz. Hiç şüphesiz ki, iki ülke arasındaki zor durumda farklı seçenekler göz önünde bulunduruluyor. Bugün Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da bu konuda konuştu. Fakat bunlar Rusya’nın projeden vazgeçmesi halinde gerçekleştirilecek. İki ülke arasındaki krizin Akkuyu’nun inşaatını, hatta enerji sektörünü hiçbir şekilde etkilememesini umuyoruz. Çünkü söz konusu Rusya’nın uluslararası prestiji.”

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugün katıldığı bir televizyon kanalında, “Rusların da Akkuyu’dan kolay kolay vazgeçeceklerini zannetmiyorum. Nasıl ticarette çaresiz, tek kapıya muhtaç değilsek, Türkiye’nin nükleer santraller konusunda da tek bir ülkeye, tek bir ülkenin teknolojisine mahkum olmadığını açıkça ifade etmemiz lazım. Türkiye’nin bu taleplerini karşılamaya hazır da dünyada çok sayıda ülke, çok sayıda şirket olduğunu biliyoruz. Ben Akkuyu için konuşmanın erken olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu’nun hükümetlerarası sözleşmesi 2010 yılında imzalandı.

(DHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın