Reel kesim güven endeksi, son 4,5 yılın en düşük seviyesinde!

-
Reel kesim güven endeksi, son 4,5 yılın en düşük seviyesinde!

Merkez Bankası tarafından açıklanan reel kesim güven endeksi, Ağustos ayında 96,3 değeri ile Ocak 2014’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos ayına ilişkin reel kesim güven endeksi raporunu açıkladı.

Reel kesim güven endeksi, Ağustos 2018’de bir önceki aya göre 6,3 puan azalarak 96,4 oldu. Böylece endeks, 2014 yılı Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

sanayi-uretim-gidahattiMerkez Bankası’nın açıklaması

Merkez Bankası tarafından Ağustos ayı Reel Kesim Güven Endeksi raporunda, şunlar kaydedildi:


  İş dünyasından yeni kabineye destek! TÜSİAD neye dikkat çekti?

“2018 yılı Ağustos ayında RKGE, bir önceki aya göre 6,3 puan azalarak 96,4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stoku olmak üzere tüm alt endekslerin RKGE’yi azalış yönünde etkilediği gözlenmektedir.


  Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert çıkış!

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 5,2 puan azalarak 96,3 puan seviyesinde gerçekleşmiştir.

sanayi-istihdam-calisan-gidahattiSanayici genel gidişat konusunda daha kötümser

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 4,6’ya, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 59,8’e gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 35,6’ya yükselmiştir.”

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın