Reçetesiz antibiyotik isteğinde direnen hastaya cezai işlem uygulanacak

-
Reçetesiz antibiyotik isteğinde direnen hastaya cezai işlem uygulanacak

Türkiye, antibiyotik kullanımında Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. Uzmanlar, antibiyotiğe harcanan servet konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunurken,  bilinçsiz kullanılan antibiyotiğin zararları hakkında da bilgilendiriyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Osman Nacar, geçmiş yıllarda aile hekimleri tarafından yazılan reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotik bulunurken, bu rakamın yüzde 31’e indiğini bildirdi.  Nacar ayrıca, vatandaşların reçetesiz antibiyotik temini için eczacılara ısrar etmesi durumunda, cezai işlem uygulanacağını kaydetti. Peki antibiyotik nedir? Neden uygulanır? Bilinçsiz antibiyotik kullanımının zararları neler? Akılcı antibiyotik kullanımı nasıl olmalı? Detaylar haberimizde…

Antibiyotiklerin de diğer ilaçlarda olduğu gibi reçeteyle alınabileceğine işaret eden Başkan Osman Nacar, Akılcı İlaç Kullanımı Eylem Planı’nın başarısının göstergesi olarak,  geçmiş yıllarda aile hekimleri tarafından yazılan reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotik bulunurken, bu rakamın yüzde 31’e indiğini bildirdi.

Nacar, vatandaşların reçetesiz antibiyotik temini için eczacılara ısrar etmemesini belirtti ve  böylesi bir durumla ihbarda bulunulması halinde cezai işlem uygulanacağını kaydetti.

antibiyotik-kullanmanin-zararlari-gidahatti

Antibiyotik nedir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlar olarak adlandırılıyor. Kelime anlamı ise “antibiyotik” yani “hayata karşı” anlamına geliyor. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlüyor ve bazen de bakterileri öldürüyor.

–          Tek Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Bazı antibiyotikler, sadece kısıtlı sayıda farklı bakteri türü ile savaşabilecek şekilde geliştiriliyor.  Bunlara “dar spektrumlu antibiyotikler” deniyor. Doktorunuz, tam olarak hangi tür bakterinin sizin hastalığınıza neden olduğunu bildiği durumlarda bu tür antibiyotikleri reçeteler. Bu antibiyotikler, diğer yararlı veya zararsız bakterilere saldırmadıkları için, tedavilerde kullanılmak üzere en uygun antibiyotikleri oluşturuyor.

–          Birçok Bakteri Türüne Karşı Etkili Antibiyotikler

Diğer antibiyotiklerin ise geniş spektrumlu etkileri var. Pek çok bakteri türüne etki ederler ve bu nedenle “geniş spektrumlu antibiyotikler” olarak adlandırılıyorlar. Doktorunuzun hastalığınıza neden olan bakteri türünü tam olarak saptayamaması veya pek çok farklı türde patojenin bir arada bulunması gibi bazı durumlarda bu antibiyotiklerin kullanılması gerekiyor. Bu antibiyotiklerin sakıncası, yararlı veya zararsız bakterileri de öldürme eğiliminde olmaları olarak değerlendiriliyor.

antibiyotik-kullanmanin-zararlari-gidahatti

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotiklerin akılcı kullanımı, öncelikle gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi ve antibiyotik miktarını kontrol altına almayı gerektiriyor. Antibiyotiklerin insanlarda tedavi amacıyla uygulanmasının akılcı olarak gerçekleştirilmesi kısa vadede, diğer antibiyotik kullanımlarının kontrol altına alınmasından daha büyük bir etki ortaya çıkartabilmesi açısından önemli.

Akılcı antibiyotik uygulaması, antibiyotik tedavisinin gerektiği durumlarda hastanın bireysel özellikleri göz önünde bulundurularak doğru antibiyotiğin uygun dozda ve doğru uygulama yoluyla, uygun tedavi süresi boyunca gerçekleştirilmesini gerektiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken ilk husus, antibiyotik kullanımının gerekliliğinin doğru değerlendirilmesi ve hastaların bu konuda bilgilendirilmesi olarak görülüyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın