Ramazan’da merdiven altı gıdadan uzak durun!

-
Ramazan’da merdiven altı gıdadan uzak durun!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayında merdiven altı üretimlerin arttığına dikkat çekerek, tüketicilere merdiven altı gıdalardan uzak durma çağrısı yaptı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayının gelmesi ile tüketimi artan tatlı, şekerlemeler ve şarküteri ürünlerinin merdiven altı denilen kaçak üretimle piyasaya sürecek Ramazan fırsatçılarına işaret etti.

tesk-baskani-bendevi-palandoken-gidahatti

“Köyden getirdim, organik” tuzağı!

Palandöken, “Tüm halkımızı bir kez daha uyarıyoruz. Bilhassa Ramazan ayında artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın. Yol kenarında araç arkalarında satılan ‘köyden getirdim, organik’ dedikleri ürünlerden de uzak durun. Alacağınız üründen önce alışveriş yapacağınız esnafı iyi tespit edin. Mahallenizdeki bakkal, manav, kasap, şarküterici kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Güvenilir ürünlerle masamızı donatalım ki ağzımızın tadı kaçmasın” dedi.

Bayram beslenmesi için 5 öneri!

baklava-1-gidahatti

5-10 liraya baklava olmaz!

Yapılan denetim ve laboratuvar çalışmaları sonucunda ürünlerin etiketteki özellikleri taşımadığı, tüketicinin aldatıldığının ortaya çıktığına da vurgu yapan TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, şöyle devam etti:

“Olması gereken fiyatın altında satılan ürüne şüpheyle yaklaşılmalıdır. Bakın salam, sucuk, sosis, kavurma ve kaşar peyniri gibi ürünlerde tağşiş olayları yaşandığını görüyoruz. Kaliteli Ceviziçi 45-50 Türk Lirası, Antep Fıstığı tozunun kilosu 70-80 TL iken, 5-10 liraya baklava olmaz.

Maalesef mübarek Ramazan ayında insan sağlığına zararlı işlerle uğraşan, 3 kuruşa mudahane eden bu tür fırsatçı insanları anlamak mümkün değil. Vatandaşımız ürünlerin üzerinde yazan özelliklerle, satılan ürünlerin içeriklerinin aynı olmasına, satılan yerin hijyen açısından uygun olup olmadığına dikkat etmelidir. Eğer değilse ve denetimlerde bu ortaya çıkarsa Bakanlık yasa çerçevesinde ceza keserek, sorumlu firmaları kamuoyuna açıklayarak gereğini yerine getirmektedir. Tüketicinin de yapacağı albenisi olan değerinin altında satılan mallara kanmamak, etiketleri iyi okumak ve şüphelendiği ürünleri yetkililere bildirmektir.”

İthal hayvanlar kesime yetişmeyecek!

esnaf-kuruyemis-gidahatti

Piyasada Ramazan bereketi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte piyasada hareketin de başladığını belirten Bendevi Palandöken, ‘İftar sofralarını kesesine göre donatmak isteyen vatandaşın piyasaya Ramazan bereketini getirmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızı da uyarıyoruz; Ramazan ayında talebi artacak olan et, hurma, kuruyemiş ve çay gibi gıda maddelerine zam yapanlar olabilir, fiyatları yakından takip edin” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın