Putin, Türkiye’ye yönelik tedbirleri imzaladı

-
Putin, Türkiye’ye yönelik tedbirleri imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tedbirleri açıkladı. Yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtilen kararlara göre, Rus turistler Türkiye’ye gelemeyecek. 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle de Türk işçilerin Rusya’da işe alınması yasaklanıyor.

Rus savaş uçağının düşürülmesi ile tırmanan gerilimde Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk somut adım, 6 maddelik ekonomik tedbirler kararnamesi oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameye, “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” adı verildi.

Rusya,-gidada-kendine-yetiyor-muKararname, Başbakan Dmitriy Medvedev imzasıyla yayınlanacak içerik listesiyle birlikte yürürlüğe girecek. İnterfax’a konuşan bir yetkili, hükümetin ithalatı yasaklanan ürünlerin listesini Pazartesi günü açıklanacağını söyledi. Aynı yetkili, listede muhtemelen gıda ürünlerinin de yer alacağını ifade etti.

Uygulanmaya başlanacak 6 maddelik tedbirler listesi şöyle:

– Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

– 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının Rusya’da işe alınması yasaklanıyor. 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

– Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya Hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

– Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar sıkı kontrol ve denetim altına alınacak.

– İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charter) seferler askıya alınıyor. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

– Rusya ile Türkiye arasındaki vizesiz seyahat uygulaması, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren askıya alınacak. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenlik artırılacak.

Tedbirlerin etkisi

Söz konusu kararnamenin, gerekli içerik listesiyle birlikte uygulanması, bir çok sektörde olumsuzluklara yol açacak.

Alınan karardan en çok etkilenecek sektörlerden biri turizm olacak. Yılda ortalama 4 milyon Rus turisti ağırlayan Türkiye’nin, turistlerin gelmemesi halinde bir hayli etkileneceği ifade ediliyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy’a göre, kararların uygulanması halinde sektörün kaybı en az 3,5 milyar dolar olacak.

Rusya sebzeTarım ve gıdada yeni pazar arayışı

Sektör temsilcileri, yaklaşık 1 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yapıldığı Rusya pazarının telafisi için Balkan ülkeleri, Litvanya, Ukrayna ve Irak pazarına odaklanılması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu yeni pazarlara giriş için devlet desteğinin şart olduğu kaydediliyor.

Uçak krizi nedeniyle iki ülke arasındaki ticarette gerileme, lojistik sektörünü de vuracak. Ayda 3 bin Türk tırının Rusya’ya giriş yaptığını, krizle birlikte 1000’a yakın tırın sınır kapılarında bekletildiğini bildiren Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Putin’in imzaladığı yaptırımlarla işlerin daha da zorlaşacağını dile getirdi.

Türk işçilerin Rusya’da işe alınmasının yasaklanması ise müteahhitlik firmalarını vuracak. Türk şirketlerinin Rusya’da yakın zamanda iş almasının zaten mümkün olmadığına işaret eden Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Emre Aykar, “Tedbirlerin nasıl uygulanacağını görmek lazım ama Türklere çalışma izni verilmezse şantiyeler iş yapamaz” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın