Prof. Dr. Şireli: “Şarbondan korunmanın en iyi yöntemi ısıl işlem”

-

Gündemdeki şarbon vakalarına ilişkin Gıdahattı’na açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, “Tüketiciler menşeini bilmedikleri, süt ve et gibi hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınmalıdır. Süt ve süt ürünlerinde şarbondan korunmanın en iyi yöntemi, ısıl işleme tabi tutulmuş, ambalajlı ürünlerdir” dedi.

Uzmanlık alanı gıda mikrobiyolojisi olan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, Gıdahattı’na şarbonla ilgili bilgiler verdi, korunma yöntemlerini anlattı.

“Şarbon bildirimi mecburi, zoonoz bir hastalık”

“İhbarı mecburi hastalıklar listesinde yer alan şarbon, zoonoz bir hastalıktır. Şarbon hastalıklı veya şüpheli hayvanlar ile kontak önemlidir. Bunlardan kaçınılmalıdır. Hastalıktan ölen hayvanlar mutlaka özel koşullarda gömülmeli veya yakılmalıdır. Hastalık çıkan bölgelerde karantina uygulanmalı ve karantina sürelerine mutlak şekilde riayet edilmelidir. Şarbon kesimi yasak bir hastalıktır. Hastalıklı hayvanlara temas veya etlerinin tüketilmesi durumunda insanlara da hastalık geçebilir. Hastalık meslek hastalığı olarak bilinmekte olup, daha çok veteriner hekim, çiftçi ve çobanlarda görülmektedir. Ölüm oranları değişmekte hastalığın erken teşhisi ve sağlına bağlı olduğu gibi, etkenin alın şekli, dozu ve bireysel faktörlere göre de değişebilmektedir. Hastalığın, deri, sindirim, akciğer formu olmakla birlikte insanlarda menenjit formu da görülebilir.

Hayvanların kesilmesi ve etlerinin tüketilmesi, kesinlikle yasaktır. Şarbonda canlı mikroplar havayla temas ettiğinde, etken hızla sporlaşır ve sporların çevreye bulaşma riski vardır. Sindirim, solunum ve deri yoluyla bulaşabilen şarbonda ölüm oranı ciddi düzeylerdedir. Hastalıklı hayvanlar genellikle meralarda ölü olarak bulunur. Ölü hayvanlarla temas kesilmeli, her türlü materyal, derin çukurlara gömülmelidir. Hayvanların kıl, deri, boynuz, tırnak vb. kısımları imha edilmeli. Hasta hayvanların sütleri kesinlikle kullanılmamalı, hayvanların yemleri de mutlaka analize gönderilmelidir. Hastalık bulunan veya şüpheli ahırlar, eşya, malzemeler ve atıklar uygun dezenfektanlarla dezenfekte edilmelidir.

Halk arasında Dalak, Karakabarcık, Çoban Çıbanı olarak bilinen ve 1-14 gün içinde hastalık belirtileri görülebilen şarbonun sindirim yoluyla bulaşması halinde, ölüm oranı yüzde 40’lara yükselmektedir.”

sut-sanayi-uretim-gidahatti

Şarbondan korunma: “En iyi yöntem ısıl işlem”

Şarbon şüphelisi hayvanlarla temastan kaçınmak ve etleri, karkası ve iç organlarının gömülmesi gerektiğini yineleyen Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli, tüketicilere yönelik de şu uyarılarda bulundu:

“Şarbon, çapraz kontaminasyon yoluyla süte de bulaşabilir. Hastalıktan korunmanın en iyi yöntemi ısıl işlemdir. Tüketiciler, menşeini bilmedikleri et ve süt gibi hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınmalıdır. Biz bunun için kontrol ve denetimleri yapılan ambalajlı ürünleri öneriyoruz. Süt, ısıl işlemden sonra tüketilmesi gerekiyor.”

Prof. Dr. Şireli, hayvan beslemesinde kullanılan yem hammaddelerinde de hayvan parçacıkları yoluyla bulaşma olabileceğini belirterek, menşei belirli yem hammaddelerinin kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın