“Polenler sağlık açısından zararlı materyaller değil”

-

Pek çok kişide aşırı duyarlılık reaksiyonuna sebep olmasına rağmen polenlerin, sağlık açısından çok da zararlı materyaller olmadığına dikkat çeken ÇOMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, “Polenler, doğada bunlar bitkilerin üremesi, çoğalması, yeniden canlanması için kullanılan bir salgı maddesidir.” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alper Şener, polenlerden rahatsızlık duyulmaması gerektiğini belirterek, “Pek çok kişide aşırı duyarlılık reaksiyonuna sebep olmasına rağmen polenler, sağlık açısından çok da zararlı materyaller değil.” dedi.

alerji-gidahatti

“Bazı kişilerde aşırı duyarlılığa yol açabilir”            

Şener, yaptığı açıklamada çoğunlukla bitkiler, otlar veya çiçeklerden kaynaklanan polenlerin, baharda ortama salınıp havayla savrulduktan sonra, solunum ya da cilde yapışmak suretiyle bazı insanlarda aşırı duyarlılık reaksiyonlarına yol açtığını söyledi.

Bahar alerjisi birçok insanı olumsuz etkiliyor

Sağlık açısından çok da zararlı materyaller değil”

Polenlerin çok fazla çeşidi bulunduğunu, çiçek, ot, bitki ve ağaçlardan kaynaklananların farklı alt gruplara ayrılabileceğini belirten Şener, “Pek çok kişide aşırı duyarlılık reaksiyonuna sebep olmasına rağmen polenler, sağlık açısından çok da zararlı materyaller değil. Çünkü doğada bunlar bitkilerin üremesi, çoğalması, yeniden canlanması için kullanılan bir salgı maddesidir.” diye konuştu.

alerji-gidahatti

Polenler gözlerde kaşıntı ve sulanma hapşırık gibi reaksiyonlar gösteriyor”

Çoğunlukla polenlerin gözlerde kaşıntı ve sulanma, burunda kaşıntı ve akıntı ile hapşırık gibi reaksiyonların yanı sıra ciltte kuruma gibi lezyonlara yol açabileceğini anlatan Şener, “Kişiler bunlara sabredemeyecek boyuttaysa ve her ilkbaharda bunu yaşıyorsa duyarlılık reaksiyonunu baskılayıcı ilaçlar vermek mümkün. Bu verdiğimiz ilaçları, ağırlıkla bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar olarak kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bahar alerjisi birçok insanı olumsuz etkiliyor

“Spesifik alerji testleri yapılabiliyor”

Kişiye özel polen alerjisi olabildiğine ve bu gruptaki hastalara yönelik testler yapılabildiğini belirten Şener, bunların daha çok cilt testi şeklinde uygulandığını, kavak tozu, çiçek poleni, otlara karşı gibi spesifik alerji testleri yapılabildiğini söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın