Plastik sektörünün AB atağı

-
Plastik sektörünün AB atağı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) başkanlığında, Avrupa’daki plastik derneklerinin başkan ve yöneticilerini bir araya getiren İstanbul Plastik Zirvesi’nde, endüstrisinin ileriye dönük stratejilerinin belirlendiği tarihi bir deklarasyona da imza atıldı.

PAGEV-İstanbul-Plastik-Zirvesi-www.gidahatti.comÜretim kapasitesi ile Avrupa’da ikinci, dünyada yedinci sırada olan Türk plastik sektörü, Avrupa’daki etkinliğini artıyor. Avrupa’nın en büyük firmalarını bünyesinde barındıran PlasticsEurope’a üye derneklerin başkan ve yöneticileri, PAGEV ev sahipliğinde düzenlenen “İstanbul Plastik Zirvesi”nde bir araya geldi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Kalkınma Ajansı Baş Direktörü Necmettin Kaymaz, zirve katılımcılarına Türkiye ekonomisi ve ortak yatırım imkânlarını anlatırken, heyet, dünyanın ikinci en büyük, Avrasya’nın en büyük fuarı PlastEurasia-25. Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı’nın açılışını da gerçekleştirdi.

PAGEV-İstanbul-Plastik-Deklarasyonu-www.gidahatti.comZirvede, Avrupa ve Türkiye’de sektörün sorunlarının değerlendirildiği ve çözümü için yeni stratejilerin belirlendiği ortak bir deklarasyona da imza atıldı. PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ve PlasticsEurope İcra Başkanı Karl Foester’ın imzaladığı İstanbul Deklarasyonu’nda temel sorunlar; “Büyümenin hızlandırılması, işsizlik, büyüme ihtiyacı, yüksek enerji ve hammadde maliyetleri, nitelikli işgücü eksikliği, gelecek dönemlere yönelik yatırım ihtiyacı, uyumlaştırılmış ve tamamlayıcı bir kanun ağının bulunmayışı ve sektörün “Atıkların Gömülmesinin Yasaklanması” politikasının daha iyi uygulanması olarak sıralandı.

Almanya’da 2005 yılında plastik atıkların katı atık toplama alanlarına gömülmesinin yasaklanmasından sonra 2011 yılında geri kazanım oranı %99’a ulaşmış bulunuyor. Bu örnekten yola çıkan zirve temsilcileri, tüm AB ülkeleri ve Türkiye için 2025 yılında sektörel atıkların gömülmesinin yasaklanması yönünde çalışmalar yapılmasını kararlaştırdı.

Deklarasyonda belirlenen sorunların çözümü için öncelikle enerji ve hammadde fiyatlarının daha rekabetçi bir hale getirilmesi ve yeni enerji kaynaklarına odaklanılması gerektiğinin altı çizildi. ‘Tek pazar – tek yönetmelik’ yaklaşımı içerisinde kimyasal madde yönetmeliğinin uyumlaştırılması, AB’ye ve Türkiye’ye giren ürünlerin daha iyi denetlenmesi, yeniden sanayileşme ve döngüsel ekonomi girişimleriyle ilişkili politikalara sektörün de dâhil edilmesi, Türkiye ve AB Komisyonu’nda sektörün rekabetçiliğini iyileştirmeye yönelik teşvik politikaların oluşturulması da diğer önemli stratejiler arasında belirtildi.

Geri dönüşüm teşviki, atık yönetimi kontrolü, plastik ürünlerin değeri üzerine toplumsal farkındalık kampanyaları ve gençlerin sektöre dâhil olabilmesi için eğitim çalışmalarına ağırlık verilmesi deklarasyondaki diğer maddeler arasında yer aldı.

Yine denizlerde plastik çöplerin oluşmasını engelleyecek çalışmalara da öncülük edilmesine karar verildi. Sektör öncelikle sorunun ana kaynağı olan katı atık yönetimi konusunda AB ve Türkiye’de Çevre Bakanlıklarıyla yürütülecek ortak çalışmalarla, sorunun çözümüne katkı sağlayacak ve eş zamanlı denizlerde mevcut atıkların temizlenmesi için yüzey temizliği çalışmalarını artıracak.

“Deklarasyon, endüstriye yön verecek”

Zirvenin başkanlığını yapan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, AB’deki düzenlemelerin Türk plastik sektörünü de etkilediğinin altını çizdi. Eroğlu, şunları söyledi:

“AB üyesi bir ülke olmayabiliriz, ancak AB’de çıkarılan yasa ve yönetmelikler, hem AB’ye mal ihraç ettiğimiz hem de Türkiye’nin AB ile yürüttüğü uyum süreci sebebi ile bizleri etkiliyor. Türkiye’deki kanun ve yönetmeliklere sektör olarak katkı vermek yanında AB’deki sürece de dâhil olmak, sektörümüz için elzem hale geldi. Avrupa’nın yalnızca üretim üssü değil, aynı zamanda karar merkezinin de İstanbul olmasını istiyor ve bu doğrultudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. PlasticsEurope’a bağlı AB üyesi ülkelerin dernek temsilcileriyle müzakerelerimiz sonucunda ortak bir deklarasyon hazırladık. Avrupa ve Türkiye plastik endüstrisine yön verecek ve iki pazarın birleşmesiyle oluşan büyüklük itibariyle global bir güce karşılık gelen İstanbul Plastik Deklarasyonu’nu sektöre kazandırmaktan gurur duyuyoruz.”

Plastik, çöpe atılamayacak kadar değerlidir

PlasticsEurope’un İcra Başkanı Karl Foester ise açılışta yaptığı konuşmada, AB’deki sektörü yakından ilgilendiren gelişmeler ve yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verdi. Foester, Avrupa Komisyonu’nun yeni döngüsel ekonomi paketini açıkladığını belirterek, şunları kaydetti:

“Döngüsel ekonomi paketi temel olarak doğal kaynaklara sahip olmayan Avrupa kıtasının elindeki kaynakları daha iyi kullanması gerektiğine ilişkin fikirleri içermektedir. Genel anlamda Avrupa Birliği’nin yayınladığı, bizim de sektör olarak mücadelesini verdiğimiz kesin hedefleri ortaya koyan yeni döngüsel ekonomi paketinden memnun olduğumuzu söyleyebiliriz. Bizim için daha önceki yasal düzenlemelere göre daha gerçekçi bir yaklaşıma sahip. Ortak deklarasyonda da yer aldığı gibi plastik, çöpe atılmayacak kadar değerlidir. AB’nin gelecek yıllardaki ilerlemesi de bu yönde olacaktır. Türkiye plastik sektörü, AB plastik sektörünün çok önemli bir parçası ve bu deklarasyonla birlikte çalışmamızı yeni bir boyuta taşıyoruz.”

Zirveye katılan Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan da, inovasyon ve Ar-Ge’ye vurgu yaptığı konuşmasında, “İnovasyon ve Ar-Ge’de güç kazanmaya ihtiyacımız var. Katma değerli ürünler de bunun bir parçası. İnovasyon yeteneğimizi artırma konusuna özel önem veriyor ve bu alana odaklanıyoruz. Yakın gelecekte sektörde kurulacak uzmanlık merkezlerinin de destekçisi olacağız. İstanbul Plastik Deklarasyonu’nun Türkiye ve Avrupa arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Avrupa ve Türkiye plastik sektörlerine dair bazı çarpıcı veriler şöyle:

Avrupa’da 62 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği sektörde, 1,45 milyon kişi istihdam ediliyor. Türkiye’de ise 14 bin firma, 250 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Endüstri Avrupa’da 350 milyar avro ciro yaparken, ülkemizde 34 milyar dolarlık bir ciro söz konusu.

Plastik endüstrisinin en büyük özelliği diğer endüstriler için vazgeçilmez bir tedarikçi ve tetikleyici konumda olması. Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre, plastik endüstrisindeki 100 avroluk bir GSMH artışı, ülke ekonomisinde 238 avroluk GSMH artışı yaratıyor.

Sektörde yaratılan her bir istihdamın karşılığı, genel ülke ekonomisinde 3 ek istihdam anlamına geliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın