Piyasalara kabine ve faiz dopingi!

-
Piyasalara kabine ve faiz dopingi!

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 65. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yerini korumasının ardından Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi, piyasalarda bahar havası estirdi.

Binali Yıldırım başkanlığındaki yeni kabinede, piyasaların beklentisi gerçekleşti ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, koltuğunu korudu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gibi Maliye Bakanı Naci Ağbal da görevini sürdürürken, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın yerine daha önce de bu görevi yürüten Nihat Zeybekçi yeni Ekonomi Bakanı oldu.

mehmet-simsek-gidahatti

65. Hükümet listesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasının ardından gözlerin çevrildiği Merkez Bankası’ndan da iyi haber geldi.

Türkiye’nin ilk EXPO’su, EXPO 2016 Antalya açılışa hazır!

merkez-bankasi-gidahatti

Merkez Bankası faiz kararı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), piyasaların beklentisi yönünde faiz koridorunun üst bandını 0.50 puan indirdi, politika faizine ise dokunmadı.

Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz koridorunun üst bandı olarak bilinen “marjinal fonlama oranı”nın yüzde 10.00’dan yüzde 9.50’ye indirildiği belirtildi.

Açıklamada, koridorun alt bandı olan Merkez Bankası borçlanma faizinin yüzde 7.25 düzeyinde ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin de yüzde 7.5 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi.

Helal Gıda’nın İstanbul buluşması başlıyor

merkez-bankasi-baskani-murat-cetinkaya-gidahatti

Merkez Bankası, Murat Çetinkaya’nın başkanlığa gelmesinin ardından 13 ay aradan sonra Mart ayında koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 0.25 puanlık indirimle yüzde 10.50 düzeyine çekmiş, koridorun üst bandı Nisan’da da 0.50 puan indirimle yüzde 10.0’a gerilemişti.

65. Hükümet listesi ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz açıklaması öncesinde 3,01 TL’ye kadar yükselen kur, yeni ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası faiz kararının beklentiler yönünde gelmesiyle 2,9464 seviyesine kadar geriledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın