Peynir ve fermente süt ürünleri tansiyon düşürebilir mi?

-
Peynir ve fermente süt ürünleri tansiyon düşürebilir mi?

Bilimsel bir derlemeye ve yeni bir çalışmaya göre peynir ve fermente süt ürünleri tansiyon düşürücü etki gösterebilir.

İtalyan Grana Padano peyniri ile yapılan bir çalışma, peynirin hipertansiyon gibi kronik kan basıncı sorunlarına karşı mücadeleye yardım edebildiğini gösteriyor.

Parmesan peynirine oldukça benzer özelliklere sahip olan Grana Padano, yine Parmesan gibi oldukça popüler bir peynir.

Journal of Dairy Science dergisinin Haziran ayı sayısında yayınlanan bir derleme ise, tansiyon düşürücü peptitler içeren fermente süt ürünleri ile ilgili çalışmaları inceledi.

cheese-1100774_1280

Grana Padano çalışmaları

Guglielmo da Saliceto Hastanesi Hipertansiyon Birimi ve Piacenza, İtalya’daki Katolik Üniversitesi’nden araştırmacılar, Grana Padano tüketiminin, peynirdeki peptitler (amino asit zincirleri) sayesinde kan basıncını düşürmeye yardım edebildiğini, bunun kan basıncı ilaçlarınınkine benzer bir etki olduğunu söyledi.

Küresel gıda ticaretinde bir yasaklama, bir açılım!

Araştırmanın başında isim, Guglielmo da Saliceto Hastanesi ve Katolik Üniversitesi’nden Giuseppe Crippa,  peynirin gösterdiği etkinin tansiyon düşürücü ilaçların etkisine benzediğini ifade etti.

Giuseppe Crippa, sağlıklı bir beslenmeye biraz Grana Padano ilave ederek, klinik olarak önemli seviyede kan basıncı düşürme etkisnin sağlanabileceğini ifade etti.

Tansiyon düşürücü etki

Amerikan Hipertansiyon Derneği‘nin Yıllık Bilimsel Toplantısında sunulan rastgele, plasebo kontrollü çalışmada katılımcılara 2 ay boyunca günde 28 gram Grana Padano PDO 12 ay olgunlaştırılmış peynir veya plasebo verildi.

Çalışmada, peynir tüketimi ile sistolik kan basıncında 7-8 mmHg, diastolik kan basıncında ise 5-7 mmHg düşüş gözlendi.

Vücut kütle endeksi, kan lipitleri veya kan şeker seviyelerinde bir değişim gözlenmedi.

tansiyon-gidahatti

Fermente süt ürünleri               

Journal of Dairy Science dergisinin Haziran sayısında yayınlanacak olan, L.M. Beltrán-Barrientos ve çalışa ekibi tarafından hazırlanan ‘Davetli derleme: Tansiyon düşürücü fonksiyonel gıda olarak fermente süt isimli’ çalışma, tansiyon düşürücü peptitler içeren fermente sütün değerlendirilmesine ilişkin mevcut araştırma verilerini değerlendirdi.

Hayvan sağlığına kamu ilgisi artışta

Çalışmanın yazarları, fermente fonksiyonel gıdaların piyasaya girmeden önce gerekli incelemelerin yapılması gerektiğini öne sürdü.

Araştırmada, ticari fermente sütlerin tansiyon düşürücü etkisinin olduğu, ancak bu etkinin az ve genellikle Lactobacillus helveticus bakterisine bağlı olduğu aktarıldı.

Ürün gelişimi fırsatı

Piyasadaki bazı fermente süt ürünlerinden söz eden derleme, tansiyon ve kalp atış hızını azaltan etkileri yoluyla sağlığı destekleyen yeni laktik asit bakterilerini içeren fonksiyonel süt ürünlerinin geliştirilmesi yönünde büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın