Petrol 7 yılın dibini gördü

-
Petrol 7 yılın dibini gördü

Petrol 7 yılın dibini gördü benzine 4 kuruş indirim geldi

Brent petrolün varil fiyatı Mart 2009’dan bu yana ilk kez 40 doların altına geriledi. Bu gelişmenin etkisiyle benzin fiyatlarına indirim geldi. Benzin fiyatları dün geceden geçerli olmak üzere 4 kuruş indirimle satılmaya başladı.

Şu an benzinin litresi İstanbul’un Avrupa yakasında 4,32 liradan, Anadolu yakasında 4,33 liradan satışa sunuluyor.

PETROLDE BÜYÜK DÜŞÜŞ
Petroldeki düşüşte OPEC ülkelerinin toplantılarında petrol üretimini azaltma kararına karşı çıkmaları etkili oldu.

Küresel petrol fiyatlarını belirleyen Brent petrole ek, ABD ham petrolün varil fiyatı da yedi yılın en düşük seviyesine gerileyerek 36,7 dolara geriledi.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİ AŞAĞI ÇEKTİ
Her iki petrol türünde de endeksler bugün itibariyle yüzde 6 geriledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş enerji şirketlerinin hisselerini de aşağı çekti.

ANALİSTLER 37 DOLARA İŞARET ETTİ
Analistler, cuma günü gerçekleşen OPEC 168. Bakanlar Toplantısı’nda üretimi kısmaya yönelik bir karar çıkmaması nedeniyle petrol fiyatları üzerindeki arz yönlü endişelerin arttığını belirtiyor. Bugün Çin’de açıklanan ihracat verilerinin beklentilerin altında kalması ve OECD ekim ayı öncü göstergeler endekslerinin ekonomik aktivitedeki toparlanmanın istenilen seviyede olmadığını işaret etmesinin ise talep yönlü endişelere neden olduğunu kaydeden analistler, piyasalarda küresel büyümeye ilişkin tedirginliklerin devam ettiğini dile getiriyor.

Brent petrolün varil fiyatında 39 dolar seviyesinin destek konumunda olduğunu aktaran analistler, bu seviyenin kırılması durumunda 37,50 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini öngörüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın