Perakende devi Kipa satıldı mı?

-
Perakende devi Kipa satıldı mı?

İngiliz sermayesi Tesco Kipa, resmen Migros Ticaret’e satıldı. Tesco Kipa’nın Türkiye’deki varlığı 1990’lı yılların başına dayanıyor. Kipa, Türkiye’nin 21 şehrinde 168 mağazayla hizmet veriyor.

Sky News’in haberine göre, İngiltere’nin en büyük perakende şirketlerinden Tesco PLC, Türk iştiraki Kipa’yı resmen Migros Ticaret’e sattı. Son dönemde satılacağı yönünde haberlerle gündeme gelen perakende zinciri Tesco Kipa’nın, resmen Migros’a satıldığı iddia edildi. Haber, şirkete yakın kaynaklara dayandırıldı.

kipa-2-gidahatti

Satış haberi hisseleri hareketlendirdi

Son günlerde “satış” haberlerinin arttığı Tesco Kipa’nın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri günün ilk yarısında sert yükseldi. Tesco Kipa hisseleri günün ilk bölümünü yüzde 7’lik değer artışıyla geçti.

Borsa İstanbul’dan Kipa ile ilgili KAP’a yapılan son dakika açıklamasında, “KIPA işlem sırasında devre kesici uygulaması başlamıştır. KIPA işlem sırasında sürekli işleme ara verilmiş, tek fiyat emir toplama başlamıştır” denildi.

Tesco Kipa’nın Migros ile yürüttüğü satın alma görüşmeleri bir süre önce gündeme geldi. Tesco Kipa’nın Türkiye’deki varlığı ise 1990’lı yılların başına dayanıyor.

1992 yılında, 100 işadamının girişimiyle İzmir’de kurulan Kipa, bugün 21 şehirde her hafta 1,5 milyon kişiye hizmet veriyor.  Kipa, 2003 yılında uluslararası perakende şirketi Tesco tarafından satın alındı. Tesco ise 12 ülkede faaliyet gösteriyor.

kipa-2-gidahatti

Kipa tabelaları Migros olarak değişecek mi?

Bir süre önce Migros’u bünyesine katan Anadolu Grubu, Kipa marketlerini satın alarak, tabelayı Migros olarak değiştireceği konuşuluyor. İzmir’in Eski Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, 100 işadamını ikna ederek İzmirlileri çok ortaklı bir modelde buluşturdu.

10 bin dolar veren 100 işadamından 10 milyon dolar toplanarak gerçekleşen yatırımda, ilk mağaza “Kitle Pazarlama AŞ” yani Kipa, 1994’de Bornova’da açıldı. Sektörde artan rekabetin de etkisiyle, Kipa’nın ortakları 2003’te hisselerini satmaya karar verdi ve İngiliz perakende devi Tesco ile anlaştı.

migros-gidahatti

Geçen yıl Migros’u satın alarak perakende sektörüne giren Anadolu Grubu’nun Kipa markasını tamamen kaldırarak, mağazaları Migros yapacağı söylentiler arasında.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın