Pembe Domates Fidesi Toprakla Buluşuyor

-


Pembe Domates Fidesi Toprakla Buluşuyor

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yürütülen ”Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi”  kapsamında Çiftçilere yönelik 3 yıllık bir periyotta tamamı bedelsiz olarak toplamda 500.000 pembe domates fidesi üretilip çitçilere dağıtılması planlanmışdı. 2015 yılında uygulamaya geçen projede bu yıl 110.000 pembe domates fidesi çiftçilerle buluştu.

Arvin Ardanuç İlçesi Ekşinar köyünün coğrafi konumu itibariyle kışların ılık geçmesi bitkisel üretimde çeşitliliğe katkı sağlamaktadır. Genel olarak örtü altı sebze yetiştiriciliği, bağ-bahçe ve tarla ziraatı yapılmaktadır. 2010 yılında uygulanan Doğu Karadeniz Kalkınma Projesi (DOKAP-TARIM) kapsamına Ekşinar köyüne 10 adet 180 mlik % 90 hibe ile ilk profil sera yapılmıştır. Bu seraların sayesinde üreticiler ciddi anlamda ekonomik kazançlar sağlamışlardır. Ayrıca proje kapsamında tesis edilen 10 adet damla sulama sistemi ile çiftçilerin hem zamandan hem de su kullanımında tasarruf ermeleri sağlanmıştır

Örtü altı ve sebze yetiştiriciliği bakımından üretim miktarı yüksek olan Ekşinar Köyünde Pembe Domates fidesi dağıtımı ayrıca gerçekleştirilmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yücel GERDAN dağıtım esnasında “Yerli çeşitlerimizin üretiminin arttırılması büyük önem arz etmektedir. Bugün siz üreticilerimizle pembe domates fidesi dağıtımı etkinliğinde buluştuk. Bu etkinliğimize ilgi gösterip buraya gelen çiftçilerimize çok teşekkür ederim. Bizler, bu ilgi ve teveccühü görünce, ne kadar isabetli bir iş yaptığımızı anlıyoruz.” sözlerinin devamında  İlçe Müdürümüz Yücel GERDAN “Ekşinar köyümüzün Tarımsal değerlerini hak ettiği noktaya getirmek için gayret ediyoruz. Önceleri İlçemizin sebze ambarı olan Ekşinar köyü devlet desteklemeler ile şimdilerde Örtü Altı Yetiştiriciliğinde merkez haline geldi.”  diyerek sözlerini tamamladı.

Çiftçilerden Nebahat AKBULUT “Geçen yıl dağıtılan domates fidelerinden memnun kaldım, domateslerin tanesi 1 kg civarında geldi, kabuğu inceydi ve bu yıl da daha çok almak istiyorum” dedi.

Nigar AKSAKAL da Geçen yıl dağıtılan domates fidelerinden memnun kaldığını, Pembe domatesin ince kabuklu olması, tadının diğer domates çeşitlerine göre daha lezzetli olması nedeni ile alıcılar tarafından da talebi yüksek olduğunu belirtti. Bundan dolayı bu yıl da tekrar Pembe Domates üreteceklerini söylediler.

Artin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce uygulanan Pembe Domates Fidesi Dağıtımı 2017 yılında da devam edecek.

www.tarimpusulasi.com

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın