Patatesin fiyatı üreticiyi memnun etmedi

-


Patatesin fiyatı üreticiyi memnun etmedi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde güz patatesinin hasadı devam ederken, patateslerin toprak altı fiyatlarının 40-50 kuruşa düşmesi üreticinin belini büktü.

Ödemiş ilçesinde, güz patatesinin hasadı sürüyor. Geçen yıl ürünün az olması ve don olayın fazla olması nedeniyle fiyatlar tarlada 2 TL’ye kadar çıkarken, bu yılki fiyatlar ise üreticiyi pek memnun etmedi. Türkiye genelinde üretim artarken, patatesin tarladaki fiyatı ise 40-50 kuruşa kadar düştü. Dönümde 3 ile 4 ton arası ürün elde ettiklerini ifade eden üreticiler, fiyatların düşük olmasından dert yakındı. Üreticilerden İrfan Hallıoğlu, Türkiye genelinde üreticinin patatese ağırlık verdiğini ifade ederek, “Ödemiş ovasında bugün güz patatesi hasadı devam ediyor. Bu yıl beklenen ürün var ama fiyatlar beklenildiği gibi değil. Şuan için Ödemiş’te toprak altı patatesin kilo fiyatı 40-50 kuruş arasında seyrediyor. Çuvala girmiş kamyona binmiş patatesin kilosu ise 70-80 kuruş arasında alıcı buluyor. Geçen yıl ürünün az olması birde don afetinin yaşanmasından dolayı patates tarlada önceleri 80 kuruştan piyasası açılmış daha sonra da yine tarla fiyatı 2 TL’ye kadar tırmanmıştı. Sadece Ödemiş ve çevresinde değil Türkiye genelinde üretici patates üretimine ağırlık verdi. Bugün sadece Ödemiş’te değil Türkiye genelinde patateste bolluk olduğu için fiyatlar düşük. Fiyatların düşük olması en çok üretici etkiliyor. Üreticinin dönüm başında 2 bin TL’ye varan masrafı var. Bunun içinde en ağırı ise mazot, tohum ve gübreden oluşuyor. Geçen yıl gündemden düşmeyen patates bu yıl kimse tarafından dillendirilmiyor. Gündeme giremiyor, kimse tarafından görülmüyor” dedi.

“PATATES EKİMİN AZALAYACAĞINI GÖZLEMLİYORUZ”
Hallıoğlu, şöyle devam etti:
“Ödemiş patatesinin yüzde 80’i Konya, Nevşehir, Çorum, Tokat, Afyon, Niğde gibi il merkezlerine tohumluk olarak gidiyor. Tohumluk piyasası olmasa patates fiyatları belki daha da kötüye gidebilir. Bana göre bugün 50 kuruş civarında ise oda tohumluk olarak kullanılmasından dolayıdır. Yemeklik olarak İzmir ve İstanbul’a gidiyor. Yurt dışı ihracatımız ise şuan hiç yok diyebilirim. Yurt dışı ihracatının olmaması da fiyatların bu durumda kalmasına etken durumlardan biri olarak görülebilir. Önümüzdeki bahar dönemi için patates ekiminin az olacağını tahmin ediyoruz. Şuan güz patatesi döneminde kendi yöremizden ‘geçen yıl patates para yaptı’ diye hayvancılık ile uğraşan üreticimiz dahi mısır ekmeyerek patates ekimi yaptı. Şimdi ise birçok hayvan üreticisi patatesten boşalan yerine arpa ekiyor devamında da mısır ekecek. Önümüzdeki bahar dönemi patates ekiminin azalacağını gözlemliyoruz. Ancak bu durum çözüm mü? Bence çözüm değil.”

(İHA)

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın