Paris saldırılarının ardından 32 firma Avrupa Gıda Bileşenleri (FiE) fuarındaki stantlarını kaldırdı

-
Paris saldırılarının ardından 32 firma Avrupa Gıda Bileşenleri (FiE) fuarındaki stantlarını kaldırdı

1.400 firmanın 32’si (%3) organizatörlerin güvenliği arttırma çabalarına rağmen saldırılar nedeniyle önümüzdeki hafta Paris’te yapılacak bir endüstri etkinliği olan Avrupa Gıda Bileşenleri’nden (FiE) çekildi.

Çekilen en büyük firmalardan olan, Illinois merkezli Archer Daniels Midland (ADM) şu açıklamayı yayınladı: “ADM için en öncelikli unsur çalışma arkadaşlarımızın güvenliğidir. Kısa bir süre önce Fransa’da yaşanan olaylar sonrasında, ADM Paris’te düzenlenecek FiE 2015’e katılımımızı iptal etmeye karar verdi. FiE’ye 10 yıldan fazladır katılıyorduk ve gelecekte de katılmayı planlıyoruz.”

IŞİD tarafından yapılan saldırılarda 130 insan hayatını kaybetti ve 350’den fazla insan yaralandı.  Kafelere, restoranlara, stadyuma ve bir müzik gösteri merkezine yapılan saldırılardan sonra Fransa alarma geçti. Birleşmiş Milletler (BM) 2015 İklim Değişimi Konferansı (CON 21) önümüzdeki hafta bu şehirde yapılacak. Güvenliğin 30 Kasım ve 10 Aralık arasında gerçekleştirilecek etkinlik için arttırılması bekleniyor.

145 ülkeden 24.000 kayıt

Etkinliği düzenleyen UBM, katılımcıların güvenliğinin ve konforunun çok önemli olduğunu söyledi. 24 saat görev yapan köpekler, etkinlik alanı etrafında ve içinde devriye gezen polisler, araç ve kamyon kontrolleri ve girişlere konulan metal dedektörler gibi arttırılmış güvenlik önlemleri uygulamaya koyuldu. Paris şehri de insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde ve otellerde destek vermektedir.

İşler her zamanki gibi

Cargill, Avebe, Glanbia ve Dohler gibi büyük firmalar, kuzey doğu Paris’teki Charles de Gaulle havaalanı yakınında yer alan Villepinte’deki stantlarında yerini alacak. Cargill yaptığı açıklamada bu durumda en ileri önceliklerinin güvenlik olduğunu, organizatörlerin aldığı güvenlik önlemlerinden ve diğer katılımcılar ve müşterileriyle yaptıkları görüşmelerden sonra FiE’ye planlandığı gibi katılmaya karar verdiklerini ifade etti.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın