“Paris, dünyanın kaçırmayı göze alamayacağı bir fırsat sunuyor”

-
“Paris, dünyanın kaçırmayı göze alamayacağı bir fırsat sunuyor”

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte Paris’te yarın başlayacak İklim Değişikliği Konferansı’na katılacak olan Komisyonun İklim Eylem ve Enerjiden sorumlu Üyesi Miguel Arias Cañete, Paris Konferansı’nı, “Tehlikeli iklim değişikliğini önlemek için tarihi bir fırsat” olarak niteledi.

paris iklimAvrupa Komisyonu, 30 Kasım – 12 Aralık 2015 tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek olan BM İklim Değişikliği Konferansı’nda adil, iddialı ve hukuki bağlayıcılığı olan bir küresel iklim anlaşmasına varılmasının yaşamsal önemin altını çizdi. AB, küresel ölçekte düşük karbon ve iklim değişikliğine dayanıklı ekonomilere geçişi hızlandıracak, kapsamlı, dayanıklı ve dinamik bir anlaşmanın sağlanabilmesi için uğraş verecek.

Konferansa diğer dünya liderleriyle birlikte AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Komisyonun İklim Eylem ve Enerjiden sorumlu Üyesi Miguel Arias Cañete katılacak.

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude JunckerAB Komisyonu Başkanı Juncker, konuyla ilgili açıklamasında, “AB Paris’te iddialı ve bağlayıcılığı olan küresel bir anlaşmaya varıldığını görmek istiyor. Mart ayında, iklim konusundaki vaatlerini masaya koyan ilk biz olduk ve bu halen yapılmış olan en iddialı katkı olma niteliğini koruyor. Bu yüzyılın sonunda küresel sıcaklık artışını 2°C’nin altında tutma hedefimiz, halen ulaşılabilir bir hedef. Daha önce görülmemiş bir küresel kıpırdanmaya şahit oluyoruz. Umarım ki bu, müzakerelerde somut harekete dönüşür. Eğer dünya Paris’te bekleneni gerçekleştirirse, insanlık iklim değişikliğiyle mücadelede etkin bir uluslararası rejime kavuşacaktır” dedi.

Miguel Arias Cañete“Rehavete kapılma lüksümüz yok”

Komisyon üyesi Arias Cañete de şunları söyledi:

“İklim değişikliğiyle mücadele tarihinde yeni bir sayfa açma şansı duruyor karşımızda. Paris dünyanın kaçırmayı göze alamayacağı bir fırsat sunmaktadır. Artık Paris’e giden yolda şahit olduğumuz ivmeyi iddialı, operasyonel, hukuki bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya tercüme etmemizin zamanı geldi.

İklim değişikliğinin küresel ekonomiye ket vuran, mevcut istikrarsızlıkları daha da körükleyen ve en kırılgan durumdakileri orantısız bir şekilde vuran, çarpan etkili bir tehdit olduğunu hatırdan çıkarmamalıyız. Paris konferansı küresel liderlere, dünyayı yeni bir doğrultuya çevirmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyor. Bizleri daha iyi, daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir dünyaya doğru yönlendiriyor.

Küresel salınımların %95’ini kapsayan 170’den fazla ülke, konferans öncesinde iklim vaatlerini açıklamış bulunuyor. Bu oyunu gerçek anlamda değiştirecek olan bir gelişme; ayrıca hükümetlerin konunun aciliyeti ve iklim eylemi alanında Paris’i yeni bir sayfanın başlangıcı haline getirmek yönünde sahip oldukları siyasi kararlılığın da net bir göstergesi. Bu itibarla rehavete kapılma gibi bir lüksümüz yok.

Anlaşmanın inandırıcılığı, şu anahtar unsurlara dayanıyor olacak: uzun vadeli bir hedef; yol boyunca hedeflerin düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi ve yükseltilmesi; güçlü bir şeffaflık ve hesap verilebilirlik kuralları.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın