Otomobil devrinin sonuna yaklaşıyoruz

-
Otomobil devrinin sonuna yaklaşıyoruz

General Motors’un eski başkan yardımcısı Bob Lutz, insanlar tarafından kullanılan araçların ve bildiğimiz şekliyle otomobil endüstrisinin sonunun geldiği görüşünde. Lutz, sürücüsüz araçların önümüzdeki 20 yılda piyasaya tamamen hakim olmasını bekliyor…

Sürücüsüz (otonom) araçların popülerliğini arttırdığını söylemek aslında yetersiz bir ifade. Bir zamanlar bilim kurgu fikri olarak ortaya atılan bu fikir zamanla gerçeğe dönüyor. Sokak ve otoyollardaki araçların büyük bir kısmının otonom hale gelmesine ve bildiğimiz şekliyle otomobil endüstrisinin sonuna gelinmesine çok az bir süre kaldı.

Dünyanın en büyük firmaları bu teknolojinin peşinde

Bu teknolojilerin etkisin görmek için, alana yatırım yapan firmalara bakmanız dahi yeterli olacaktır: Tesla, Google, Lyft, Uber, General Motors ve Ford; otonom araçlar üreten, test eden ve kullanan firmalardan yalnızca bazıları.

Bazı firmalar sürücüsüz araçların tüketicilere nasıl satılacağını orta vadeli bir fikir olarak değerlendiriyor. Bazı firmalar ise insanların araç sahibi olmadığı, sahibi tarafından kullanılan araçların trafikte küçük bir azınlığı temsil edeceği bir geleceğe doğru gittiğimiz görüşünde.

47 yıllık tecrübe: Otomobil devrinin sonu geldi

Bob Lutz da böyle düşünenler arasında.

Dünya devi General Motors’dan 2010 yılında emekli olan firmanın eski başkan vekili otomobil devrinin sonuna gelindiğini söylüyor. Sektörde 47 yıllık deneyimiyle bu yorumu yapan Lutz’un sözleri ciddiye alınmalı.

Automotive News dergisinde bir makale yayınlayan Lutz, “Otomobil endüstrisi hızlı değişim döneminden geçiyor. Birkaç yüz yıl boyunca insanların ulaşım için kullandığı en temel şey atlardı. Son 120 yılda ise bu araç otomobillerdi. Şimdi ise bu dönemin de sonuna geliyoruz. Gelecekte seyahat standartlaştırılmış modüllerde gerçekleştirilecek.” ifadelerini kullandı.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın