Oruçoğlu Yağ satışı, Rekabet Kurulu’nda

-
Oruçoğlu Yağ satışı, Rekabet Kurulu’nda

Türkiye’deki en eski sanayi yatırımlarından biri olan Oruçoğlu Yağ’ın yabancı bir gruba satışı konusunda anlaşmaya varıldığı, satış için Rekabet Kurulu’nun kararının beklendiği bildirildi. Oruçoğlu Yağ’daki hisselerinin tamamını satmayı planlayan Hedef Gıda, 2016’da yaklaşık 2 milyar TL ciro hedefliyor.

Oruçoğlu Yağ fabrikası, Afyonlu Oruçoğlu Ailesi tarafından 1960’lı yılların sonunda kuruldu. Aile, 2002 yılında şirket hisselerinin bir bölümünü perakende dağıtımı yapan İstanbul’da kurulu Hedef Gıda’ya sattı. Bir süre sonra şirketin hisselerinin tamamı, Hedef Gıda’ya geçti. Ana işi olan dağıtımcılığa odaklanmak isteyen Hedef Gıda, şirketin satışı için düğmeye bastı.

Hürriyet’in haberine göre, satış için Trans-Atlantic Group DMCC ile masaya oturuldu. Taraflar şirketin %100 hissesinin devri için anlaşırken, son kararı Rekabet Kurumu verecek. Kurum’un da onay vermesi halinde, şirket hisselerinin devir işlemleri yapılacak.

Satışla ilgili olarak www.hürriyet.com’a konuşan Hedef Gıda Genel Müdürü Çetin Yılmaz, “Türkiye’de gerilim olduğu bir dönemde, iki büyük şirketin satışını gerçekleştirerek, yatırım çektiğimizi düşünüyoruz. Daha önce bünyemizde olan Mika Turu satmış, biri Polonyalı, biri Kuveytli iki büyük yabancı yatırımı krize rağmen Türkiye’ye getirdik. Şirketin amacı ana işimiz olan dağıtıma geri dönmek ve bu alandaki yatırımları artırıp, ana işimize daha çok odaklanmak” dedi. Yılmaz, şirketlerinin amacının bu hamleyle cirosunu 2016 sonunda 1 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. Hedef Gıda, Mika Tur’u 57,5 milyon liraya satmıştı.

Siirtli Ali Kara’nın başında bulunduğu Hedef Gıda, yerli yabancı pek çok markanın hızlı tüketim ürünlerinin dağıtımını yapıyor. Şirketin dağıtımcılığını yaptığı şirketlerin başında Dimes, Tariş, Yudum, P&G, Nivea, Milupa gibi sektörünün önde gelen markaları bulunuyor.

Oruçoğlu Yağ’ın kurucusu olan Oruçoğlu Ailesi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk termal otelini de hizmete açmıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın