Oruç tutmak psikolojiyi düzeltiyor, suç oranlarını azaltıyor

-
Oruç tutmak psikolojiyi düzeltiyor, suç oranlarını azaltıyor

Psikolog, Aile ve Evlilik Danışmanı Begüm Çayır’a göre oruç tutmak insan psikolojisi üzerinde birçok olumlu etkiye sahip.

Yaz mevsimine denk gelen Ramazan ayı ile birlikte orucun, insanları hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilediğini söyleyen Çayır; “Oruç insan psikolojisine olumlu katkılarda bulunarak, kişileri manevi huzurda birleştirmektedir. Oruç, kişinin günahlarından, kusurlarından ve eksikliklerinden arınması, maddi isteklerinden ve nefsinin aşırı arzularından kurtulması açısından büyük önem taşımaktadır.

Oruç tutmak aç durmaktan ibaret değildir. Şöyle ki; ramazan ayda insanlar düzenli davranma, hayatını güzellik ve iyiliklerle donatma şuur ve bilincini kazanırlar. Aslında kişi, güçlü bir irade terbiyesi içindedir.” dedi.

Yeme içme ve uyku düzeni önemli

Çayır, oruçluyken yeme-içme ve uyku düzenine önem gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yaz aylarında orucun neden olduğu sinirli ruh halini engellemek için kişinin; yeme, içme ve uyku düzenine özen göstermesi gerekir.

Yani, kişinin iftar ve sahuru düzenli yapmaya özen göstererek oruç tutması, vücudun dengesini sarsmaması oldukça önemlidir. Sahur yapan kişilerde gece uykusunun bölünmesi ve kişinin günlük işlerine aynı saatte başlamak zorunda olması; yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon kaybına ek olarak, sinirliliği de beraberinde getirebilir.

Bunu önlemek için; bu aya özgü gündüz şekerlemesi, akşam erken yatma, günlük yoğunluğu gözden geçirip plan yapma, işleri zamana yayma, ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı ön plana çıkarma yer almaktadır. İftar ve sahurda bol sıvı tüketmek gerekmektedir. Çünkü su kaybının artışı kişide sinirliliğe neden olmaktadır. Ramazan insanların kendi iç disiplinlerini sağlamaları ve en güçlü dürtülerini kontrol altına almaları bakımından önemlidir.

Çünkü insanların en güçlü dürtülerden birincisi beslenme, ikincisi cinsellik, üçüncüsü saldırganlık, dördüncüsü kaçma dürtüsüdür. Ramazan bu dürtülerimizi kontrol altına almamızı sağlamaktadır” dedi.

Oruç suç oranlarını azaltıyor

Ramazan ayında suç oranlarında azalma gözlendiğini söyleyen Çayır, orucun şefkat ve merhamet duygularını arttırdığına dikkat çekti. Çayır açıklamasında şunlara da değindi:

“Bunun yanı sıra araştırmalar gösteriyor ki ramazan ayı içerisinde alkol tüketimi, intihar ve suç oranlarında oldukça düşüş hakimdir. Egonun eğitimi, sevgi, vicdan, değer, inanç ve geleneklerin önemiyle yüzleşmemizde bir iç hesaplaşmayla karşı karşıya gelip, kendi kusur ve eksiklerimizin farkına varma ve bunları düzeltme adına ramazan ayı önemli ve değer arz eden bir aydır.

Son olarak, ramazan toplum psikolojisi olarak ele alındığında, toplumda paylaşma duygusunu artırıyor, sosyal bağları güçlendiriyor. Çünkü ramazan, yardımlaşma ayı olarak bilinmektedir. Bu ayda insanların birbirine maddi ve manevi yönden yardım etmesi önemlidir. Sonuçta oruç, şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek, kişiyi stresten, üzüntü ve kederden korur. Sağlığı yerinde olan insanlar, kendilerini sıcaktan koruyarak orucunu rahatlıkla tutabilirler. Herkese sağlıklı, huzurlu Ramazanlar diliyorum.”

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın