Oruç tutan hamileler nelere dikkat etmeli?

-
Oruç tutan hamileler nelere dikkat etmeli?

Hamileliğin ilk üç ayı, bebeğin organları oluştuğu için önemli bir dönem.  Bu dönemde; bulantı, kusma, fazla su tüketememe ve iştahta azalma sıkça görülen şikâyetler arasında. Kusma durumunun fazlaca yaşanması,  elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe neden olabiliyor. Oruç, özellikle ilk aylarda yaşanan bu durumu, mide boş kaldığı için daha da artırabilir. Oruç tutan anne adaylarında, uzun süren açlıktan sonra, iftarda birden yemek yenmesi ile birlikte boş midede bir anda şişkinlik ve hazımsızlık şikâyetleri yaşanabilir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, oruç tutan hamilelerin iftar ve sahur arasında bol sıvı alması gerektiği konusunda uyardı!

Bol sıvı tüketmek hayati önem taşıyor

Anne adayında düşük riski var ise bol sıvı tüketmesinin önerildiğini belirten Op. Dr. Seval Taşdemir, şu bilgileri verdi:

“Oruç nedeniyle az sıvı alınması durumunda rahim kasılmaları olabilir ve erken doğum riski ortaya çıkabilir. Su, gebeliğin devamında, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavisinde önemlidir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık görülür. Bol sıvı alımı ise idrar çıkışını artırır.

hamilelik-beslenme-1-gidahatti

Tansiyon düşerse bebeğin hareketleri yavaşlar

Gebeliğe bağlı şeker intoleransı (hamilelik şekeri) veya diyabet (şeker) hastalığı gibi durumlarda; dengeli beslenmek, az az sık sık yemek son derece önem taşır. Bu durumlarda oruç tutulması hem anne adayında, hem de bebekte tehlikeli durumlara yol açabilir.

Hamilelerin oruç sebebiyle gün içinde yeterince sıvı almaması tansiyon düşmeleri ve bayılmalara neden olabilir. Gün içinde sıvı alınamaması annenin kan hacmini azaltacağı için bebeğin idrar çıkışı da azalır ve bebeğin içinde bulunduğu kesenin suyu azalabilir. Oruç tutan annelerde bebek hareketlerinin azaldığı da gözlemlenmiştir.

hamilelik-beslenme-gidahatti

Erken doğum riski varsa oruç sakıncalı olabilir

Riskli gebelik durumu tespit edilmiş olan anne adaylarının (diyabet, erken doğum riski, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi); oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan, sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

Hamileliğe bağlı tansiyon yüksekliği de oruç için riskli durumlar arasındadır. Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol sıvı tüketmeleri ve gün içinde istirahat etmeleri önemlidir.

hamilelik-beslenme-gidahatti

Yemek yiyip hemen yatmayın!

İftar ve sahur arasında, gıdaları dengeli şekilde dağıtarak, sık aralıklar ve küçük porsiyonlarla protein, karbonhidrat ve bol sıvı alınması gereklidir. Tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Sahurda az yağlı, az tuzlu gıdaları tercih edin.

Ağır tatlılar yerine dondurma veya hafif sütlü tatlılar tüketin. Yemek yedikten sonra ise hemen yatmayın. Anne adaylarının riskleri bilerek karar vermeleri, mutlaka doktorlarına ve diyetisyenlerine danışmaları gerekmektedir.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın