Oruç tarzı beslenme kalbi koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor!

-
Oruç tarzı beslenme kalbi koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor!

Ramazan yaklaşırken, beslenmeye ilişkin önerilerle birlikte oruç tarzı beslenmenin sağlık faydaları konusunda da açıklamalar geliyor. Literatürde “Intermittent Fasting” olarak adlandırılan sınırlı zamanlarda aç kalmaya dayalı oruç tarzı beslenmenin, hastalıklar ile yaşlanmayı geciktirdiği, kalbi koruduğu, kilo alma ve metabolik hastalık riskini azalttığı bildirildi.

Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olcay Kandemir, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Biyoloji Topluluğunca düzenlenen “Oruç ile İlgili Tıbbi Araştırmalar ve Diyet Uygulamalarına Etkisi” konulu konferansta, oruç tarzı beslenmenin yararlarını anlattı.

olcay-kandemir-gidahatti

Literatürde “Intermittent Fasting” diye adlandırılan sınırlı zamanlarda aç kalmanın, dünyada son zamanlarda tavsiye edilen bir beslenme programı olduğunu vurgulayan Kandemir, bunun oruç gibi beslenmeyi akla getirdiğine dikkat çekti. Kandemir, “Günlük yemek yeme alanını 6 ila 8 saate sınırlandırıyoruz. Geri kalan geniş zamanda aç kalmalısınız. Sağlıklı beslenmek isteyenin, ister oruç tutsun ister tutmasın bu şekilde beslenmesi öneriliyor” diye konuştu.

Oruç tarzı beslenmeyle kalp hastalıkları riskinin önemli oranda düştüğünü, bu tür beslenmelerde kanda oluşabilecek iltihap faktörlerinin de azaldığını vurgulayan Kandemir, çeşitli makalelerde bu tür beslenmenin diyabet gibi hastalıkları önlediğine dair bilgiler bulunduğunu aktardı. Kandemir, şu bilgileri verdi:

“Bu tür beslenme, hastalıkları ve yaşlanmayı geciktiriyor. Kilo alma ve metabolik hastalıklar riski de azalıyor. Obezit kişilerde oruç tipi beslenme sonucu daha rahat ve hızlı kilo verildiği de gözlenmiş. Bununla beraber vücut biyokimyasının da normale döndüğü saptanmış.

ramazan-sofra-gidahatti

Oruç ve diyabet

Diyabette ise hayat tarzının değişmesi ile ilgili değişiklikler ortaya çıkıyor. Genel de doktorlar ve hastalar ilacı tercih ediyor ve ilaç daha etkili olarak kullanılıyor. Fakat hastaların çoğunda kilo artışı devam ediyor. Ama oruç türü beslenmede daha sağlıklı yaşanıldığı görülmüş. Haftanın yedi gününün farklı iki gününde uygulanan fasting programı sonucu karaciğer, kan damarları, yağ dokusu, pankreas ve kas dokusunda meydana gelen olumlu değişiklikler görülmüştür.”

Oruç tarzı beslenme insülin duyarlılığını artırıyor

Prof. Dr. Olcay Kandemir, oruç tipi beslenmenin özellikle obez kişilerde kilo vermeyi çok kolaylaştırdığına işaret ederek, “Kalori kısıtlamasının diyabete karşı önleyici etkisi bulunduğu, ancak bu etkinin oruç tarzı beslenmede daha çok olduğu bildiriliyor. Ayrıca oruç tarzı beslenmenin kalbi koruyucu etkisi de olduğu bildiriliyor. Oruç tarzı beslenmenin yararları insülin duyarlılığını artırıyor, açlık hormonunu dengeliyor, büyüme hormonu salgılanmasına açlıkla beraber yardımcı oluyor, yetişkinlerde ise bilinçlenme düzeyini artırıyor. Aynı zamanda yaşlanmayı önlüyor. İltihabi reaksiyonları baskılıyor. Oruç sırasında yapılan egzersizin daha etkili olduğu söyleniyor. Oruç tutan kişilerde sonuç olarak hayat süresi uzuyor.” ifadelerini kullandı.

hamilelik-beslenme-gidahatti

Oruç ve hamileler

Hamile kadınlarda orucun etkisini araştıran bir çalışma da yapıldığını belirten Olcay Kandemir, “Bu çalışma için 240 sağlıklı hamile kadın bulundu. Bu kişileri altı gruba ayırdılar. Bu grupların yarısı oruç tuttu, yarısı tutmadı. Bu kişilerin çeşitli parametreleri karşılaştırıldı. Bunun sonucunda ilk üç ay oruç tutan annelerle tutmayanlar arasında hiçbir fark olmadığı görüldü. Diğer üç aylık grupta ise oruç tutan anneler daha az kilo aldığı gözlemlendi.” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın