Orta Doğu açlık sorununu neden aşamıyor?

-
Orta Doğu açlık sorununu neden aşamıyor?

Silahlı çatışma ve darbeler, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin BM gelişim hedefleri için yaptığı çalışmaları engelledi, hatta bazı durumlarda bölgenin bu konuda gerilemesine neden oldu. Gıda güvencesi ve açlık da bölgede halen önemli bir sorun.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan 2016 Küresel Gıda Politikası raporuna göre, bölgedeki en büyük sıkıntılardan biri, çatışmaların hassas gıda sistemleri üzerinde yarattığı olumsuz etki.

Geçtiğimiz yıllarda karşılaşılan sorunlara rağmen; büyük çatışmaların durması, liderlerin istihdama olanak sağlayan elverişli bir ortam yaratması ve güvenliğe ve gıda güvenliğini teşvik etmek için ihtiyaç duyulan teknolojiye yatırım yapması halinde bölgenin önü açılabilir.

Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nün Kahire’deki Mısır strateji destek programının başındaki isim olan Clemens Breisinger, “genç ve dinamik bir nüfusa sahip bölgenin potansiyeli oldukça büyük. Ancak insanların ve ülkelerin refah düzeyinin yükselmesi için, çatışma kısır döngüsünün ve gıda güvencesi sorununun sona ermesi lazım,” dedi.

Bitkisel üretim için tahminler iyi!

gida-guvencesi-gidahatti

Gıda güvencesi bölgede önemli bir sorun

Rapora göre gıda güvencesi sorununun en çok yaşandığı bazı ülkeler, açlığın ve şiddetin daha az olduğu bir geleceğe adım atabilir.

Rapor Mısır’ı bölgedeki olumlu bir örnek olarak gösterdi ve Mısır’da devletin yardımlara yaptığı reformlardan ve gıda destek programlarını güçlendirdiğinden söz etti. Rapora göre Mısır; yardımlarla sağlanan gıdaların besin değerini arttırarak, dağıtım sürecindeki teknolojiyi yayarak ve yeni gıda israfı azaltma projesini başlatarak, gıda güvencesi sıkıntısı çeken insan sayısını azaltabilir.

Cezayir, Mısır, Ürdün, Lübnan, Moritanya, Fas, Sudan ve Yemen, ulusal seviyede gıda güvencesi “tehlikede” olan ülkeler. Bölgede, gıda güvencesi “aşırı tehlike” altında olan tek ülke Cibuti.

Açlık ve yoksulluk sınırı arttı

Rapora göre, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki yetersiz beslenen insan sayısı 1990 ile 2015 arasında 2 katına çıktı. Yetersiz beslenme oranının da %30 arttığı göz önünde bulundurulursa, bu artışı sadece nüfusun büyümesiyle açıklamak mümkün değil.

2012 yılında, bölgedeki nüfusun %7,4’ü “aşırı yoksul” koşullar altında yaşıyordu. Aşırı yoksul koşullar, ‘günde ortalama 1,25 dolarlık tüketim’ ve geçim sınırında yaşamak olarak tanımlanıyor. Araştırmacılar, bu grupta yer alan insan sayısının son yıllarda arttığını düşünüyor.

cocuk-hastalik-gidahatti

Arap ülkelerinde yetersiz gelişim ve obezite sorunu aynı anda görülüyor

10 Arap ülkesi ve Cibuti, Mısır, Kuveyt, Somali ve Suriye’deki 5 çocuktan 1’i, yaşına göre kısa boya sahip. Öte yandan, dünyanın en yüksek obezite oranlarından birinin görüldüğü bölgede, yetişkinlerin %45 aşırı derecede obez.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın