“Önlem alınmazsa perakendede yaprak dökümü yaşanır”

-
“Önlem alınmazsa perakendede yaprak dökümü yaşanır”

Yılbaşından itibaren sektörün büyümesinin önünde duvar oluşturan gündemlerin acilen ele alınması gerektiğini belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, “Aksi takdirde, yerel perakendeyi 2016’da zor günler bekliyor” dedi.

market-alisveris15102015Yazılı açıklamasında, sektörün önünde acil ele alınması gereken gündem maddelerini; asgari ücrette gerçekleşmesi planlanan artış, yeni yılla birlikte değişmesi gereken minimum 10 bin yazar kasa ve gıdada KDV oranları nedeniyle artan yükü olarak sıralayan Altunbilek, sektörün bu yükleri tek başına taşıyamayacağını söyledi.

200 milyar doları aşkın cirosuyla Türkiye’de toplam ticarette %13, toplam istihdamda ise %17 payı olan perakende sektörünün sürdürülebilir büyümesi için yeni hükümetten beklentileri olduğunu vurgulayan Altunbilek, söz konusu gündem maddelerinde önlem alınmadığı takdirde sektörde yaprak dökümü yaşanacağını kaydetti, “Hiç istenmese de perakendede cirosu düşük marketler kapanabilir ve istihdam azaltma yoluna gidilebilir” dedi.

Yeni hükumetten taleplerinin ekonomik planlamalara öncelik verilmesi olduğunu dile getiren Altunbilek, şöyle devam etti:

“Başta Perakende Yasası’nda var olan eksik ayaklar olmak üzere, 2016 yılının başından itibaren sektörün gelişimi ve büyümesinin önünde duvar oluşturan gündemlerin acilen ele alınması gerekiyor. Aksi takdirde, her yıl çift haneli büyüyen yerel perakendeyi, zor günler bekliyor.

TPF bünyesinde faaliyet gösteren 374 üye ve 4 bin civarında şubede, toplamda 72 bine yakın çalışan bulunuyor. Sektör çalışanlarının %80’i asgari ücretli. Asgari ücrette gerçekleşmesi beklenen artışın işverene kişi başı maliyeti, 456 TL olacak. Karlılığın minimum seviyelere indiği sektörümüzün, bu artıştan olumsuz etkileneceği ortada. Elbette çalışanların daha insani ücretler kazanması bizler için de oldukça kıymetli, ancak bu yükü, sabit maliyetlerimiz her geçen gün artarken tek başına kaldırabilmemiz, diğer etkenlerle birlikte düşündüğümüzde mümkün değil”

“Gıdada KDV %1’e çekilmeli”

Asgari ücrete ek olarak, 2016’da eski yazar kasaların yeni nesil kasalarla değiştirilmesini öngören uygulamanın da sektöre ek yük getireceğini belirten TPF Başkanı Altunbilek, “Sadece yerel marketlerde değiştirilmesi gereken 10 bini aşkın yazar kasa var. Maliyeti, her bir kasa için binlerce TL. Rekabeti olumsuz etkileyen KDV konusu ise ayrı bir problem. Gıdada KDV oranlarının yüzde 1’e çekilmesi gerekir. Perakendecinin sırtındaki yükü azaltmaya yönelik adım atılmaz ise önümüzdeki süreçte, korkarım ki maliyetleri dengelemek ve ayakta kalabilmek çok daha zor olacak ve sektörümüzde yaprak dökümü yaşanacak” ifadelerini kullandı.

Beklenti ve çözüm önerilerini de sıralayan Altunbilek, “Beklentimiz asgari ücrette kişi başı 456 TL’lik ek maliyetin bir kısmını devletin üstlenmesi, KDV oranlarında indirim ve yeni nesil yazar kasalarda ek süre” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın