OECD’den enflasyon konusunda karamsar tahmin!

-
OECD’den enflasyon konusunda karamsar tahmin!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 12, 2019’da ise yüzde 10,6 olmak üzere, çift hanelerde seyredeceği öngörüsünde bulundu. Örgütün büyüme tahmini ise 2018 için yüzde 5,1, 2019 yılı için yüzde 4,8 oldu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD), Türkiye 2018 Anket Raporu’nda (OECD Economic Surveys Turkey 2018), Türkiye ekonomisi için iki yıllık tahminlere yer verildi.

oecd-turkiye-rapor-2018-gidahattiOECD’nin 2018 ve 2019 için büyüme tahmini ne oldu?

Türkiye ekonomisinin geçen iki yılda dış şoklara karşın güçlü bir büyüme kaydettiği vurgulanan OECD Raporu’nda, 2010 yılında hızlanan tarım dışı istihdamın etkisiyle daha az gelişmiş bölgelerde hızlı bir toparlanma yaşandığının altı çizildi.


  “Gıda fiyatlarındaki hareketlilik mevsimsel”

Raporda, Türkiye için 2018 yılında yüzde 5,1, gelecek yıl ise yüzde 4,8 büyüme öngörüsünde bulunuldu.

gida-fiyatlari-enflasyon-gidahattiEnflasyon iki yıl daha çift hanelerde seyredecek

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, genellikle yaz aylarında düşüş göstermesine rağmen Haziran’da yüzde 15,39 gibi yüksek bir oranda gerçekleşen enflasyonun iki yıl daha çift hanelerde devam edeceğini öngörüyor.

Enflasyonun bu yıl yüzde 12, 2019 yılında ise yüzde 10,6 seviyesinde gerçekleşeceği tahminine yer verilen raporda, cari açığın GSYH’ye oranının 2018’de yüzde 5,7 ve 2019’da yüzde 4,3 olacağı öngörüsünde bulunuldu.


  Albayrak açıkladı: Ekonomide öncelikli hedef enflasyonla mücadele

oecd-gidahatti

OECD’den tavsiyeler

Türkiye’de enflasyonun hedefleri ve beklentileri aştığına dikkat çekilen raporda, ekonomiye olumsuz etkileri olabilecek olası şoklara atıfta bulunularak, ekonominin güçlendirilmesi için kimi tavsiyelere de yer verildi.

Örgütün raporunda, Merkez Bankası’nın kredibilitesinin yeniden artması için bağımsızlığının sağlanmasının önemli olduğu vurgulandı, ekonomi yönetiminin yönlendirmelerini, enflasyonu düşürme hedefine hangi yolla ulaşmayı planladıklarına göre yapmaları tavsiyesi yapıldı.


Melis Demirci

Bir Cevap Yazın