Ödüllü aşçılar diyabetli çocuklar için pasta yaptı

-
Ödüllü aşçılar diyabetli çocuklar için pasta yaptı

Uşak’ta bir ilki gerçekleştiren Uşak Aşçılar ve Pastacılar Derneği (UŞAPADER) ile Uşak Diyabetliler Derneği TİP-1 Diyabet hastası yaklaşık 25 çocuk için doğal pasta yapma etkinliği düzenledi.

Uşak’ta Uşak’ın gönüllü aşçıları tip – 1 diyabet hastaları çocuklar için özel pastalar yaparak çocukların mutluluğuna mutluluk kattı. Pastaların yapımında diyabet hastaları çocuklar için özel kekler, krem şantiler ve doğal meyveler kullanıldı.

Diyabetli çocuklar kendileri için pasta yaptı

Uşak Aşçılar ve Pastacılar Derneği (UŞAPADER) ile Diyabetliler Derneği’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu diyabetli çocuklar için pasta yapma etkinliği renkli görüntülere sahne oldu. Yaklaşık 25 diyabetli çocuğun katıldığı etkinlikte çocuklar kendi pastalarını yaptılar.

Uşak Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Fatih Demir, yapılan etkinliğin kendileri adına mutluluk verici olduğunu dile getirerek diyabetli çocuklar için hazırlanan özel pastanın gönül rahatlığı ile tüketilebilir olduğunu söyledi. Demir, pastanın tamamen doğal tatlandırıcılar ve taze meyvelerle yapıldığını belirtti.

Diyabetik pasta bulmak zor

Çocukların rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde yiyebilecekleri pasta yaptıklarını söyleyen Başkan Demir; “Biz UŞAPADER olarak Diyabetliler derneği ile birlikte yaklaşık 25 diyabetli çocuklarımız için doğal olarak hazırlanan ve çocuklarımızın rahatlıkla yiyebilecekleri bir etkinlik düzenledik. Bu etkinliğimiz İlimizde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Çünkü daha önce diyabetli çocuklarımız yiyebileceği doğal ürünlerle yapılan pastalar piyasada yok denebilecek ölçüde. İnşallah bu yapmış olduğumuz etkinliklerin devamı gelecek. Biliyorsunuz Uşak Belediyemizin bir kursu açılıyor bu kursta diyabet hastalarının annelerine ailelerine düzenli bir şekilde kurslar vereceğiz.

Çölyak hastaları, down sendromlu çocuklar ve diyabet hastası çocuklar için hazırlanan kurslarda haftanın bir günü bu çocuklarımızı bilinçlendireceğiz. Bizler de elimizden geldiği kadar desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer Uşak’ta hiçbir pastanede diyabetik pastanın bulunmadığına dikkat çekti.

İHA

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın