Obezite cerrahisi nedir? Kimlere uygulanır?

-
Obezite cerrahisi nedir? Kimlere uygulanır?

Obezite dünya genelinde kronik bir hastalık haline gelmekle birlikte, günümüzde ölüme en sık neden olan ikinci hastalık olarak kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre,  obezite sıklığının yalnızca gelişmiş ülkelerde değil,  gelişmekte olan ülkelerde de arttığını gösteriyor. Türkiye’de ise obezite görülme sıklığı, 1994’te % 16,4 iken 2000 yılında % 32’ye yükseldi. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cengiz Eriş, obezite cerrahisini defalarca diyet ve spor yapmış, ancak istenen şekilde kilo verememiş veya istenen kiloya inip, bu kiloyu koruyamamış hastalarımıza tavsiye ettiklerini kaydetti.

Obezitenin yalnızca kozmetik bir problem olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Cengiz Eriş, “Aşırı kilo ve obezite tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, eklem iltihaplanması ve bozuklukları, karaciğer yağlanmasına bağlı hepatit ve siroza gidiş, kolesistolitiazis, uyku-apne sendromu ve birçok kanserin artmış riskiyle ilişkilendirilmektedir. Kilo artışı ile birlikte yaşam kalitesi bozulur ve yaşam beklentisi azalır. Kilo ile ilişkili ölümlerin artışı Avrupa’da ciddi bir halk sağlığı sorunu olup, ölümlerin %7,7’si aşırı kilo ile ilişkilidir.” dedi.

Bebek Maması Şeker Teklifi Avrupa Birliğince Reddedildi

obezite-gidahatti

Kimler obezite grubuna girer

Doç. Dr. Eriş, obezite ve obezite cerrahisi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Obeziteyi ölçmek ve standardize etmek için birçok parametre kullanılmaktadır. VKİ (Vucut Kitle İndeksi) bunların en başında geliyor. Obezitenin sınıflamasında en sık kullanılan ölçüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi VKİ 30 ve üzerinde ise obez, 40 ve üzerinde ise morbid obez (hastalığa sebep olan obezite) sınıfına girer.

Kimlere obezite cerrahisi yapılır?

Obezitenin tedavisinde cerrahi yöntemleri özellikle defalarca diyet ve spor yapmış ancak istenen şekilde kilo verememiş veya istenen kiloya inip bu kiloyu koruyamamış hastalarımıza tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca vücut kitle indexi 35-40 arasında olup Tip 2 diabet , Hipertansiyon, Hiperlipidemi ve ileri düzey karaciğer yağlanması gibi metabolik problemlerin eşlik ettiği hastalar ile vücut kitle indexi 40 üzerinde olan tüm hastalara tavsiye ediyoruz.

obezite-kadın-gidahatti

Obezite cerrahisinin faydaları neler?

Obezite cerrahisinin amacı tatmin edici ve kalıcı kilo kaybı sağlamaktır. Aslında kilo kaybı, obezite cerrahisinin sonuçlarından yalnızca biridir. Diğer faydalı etkileri hiperglisemi, hiperlipidemi, kan basıncı ve uyku-apne sendromunun düzelmesi ve yaşam kalitesinde artıştır.

Diyet efsaneleri bilgi karmaşası yaratıyor

Tüm bu faydalı etkiler nedeniyle “obezite ve metabolik cerrahi” terimi giderek daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Obezite cerrahisi birincil olarak kilo alımını azaltmak ve kilonun yeniden alımına neden olan fizyolojik değişiklikleri düzenlemek yoluyla enerji dengesini değiştirerek kiloyu azaltmayı ve kilo kaybını korumayı amaçlar.

Ayrıca bazı cerrahi girişimlerden sonra birtakım hormonal ve nörolojik değişiklikler ile ilişkili olarak kilo kaybından bağımsız metabolik faydalar da sağlanabilir.

Örneğin diyabetik hastalarda gastrik by-pass cerrahisi sonrası henüz belirgin kilo kaybı sağlanmayan günler içinde kan şekeri düzeylerinde hızlı ve sürekli bir düzelme elde edilebilir.

Günümüzde birçok obezite cerrahi tekniği uygulanmaktadır. Bu prosedürler mide kapasitesini azaltıcı yani kısıtlayıcı, gıdaların emilimini azaltıcı yani malabsoptif ve hormonal değişikliklerin kombinasyonu yoluyla kilo kaybına neden olurlar.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın