Neandertal insanı yapıları ve beslenme alışkanlıkları şaşırttı!

-
Neandertal insanı yapıları ve beslenme alışkanlıkları şaşırttı!

Fransa’nın güneyindeki bir mağarada insanlık tarihinin en eski yapılarından biri bulundu. Yapıyı oluşturan Neandertal insanının becerisi uzmanları dahi şaşırttı. Uranyum-toryum yöntemiyle incelenen yapıların, gerçek yaşının 176 bin 500 yıl olduğunu saptandı. Ayrıca 2012 yılında Neandertal insanlarıyla ilgili yapılan başka bir araştırmada, 40 bin yıl önce Avrupa’da yayılmaya başlayan ilk insanların hayvansal kaynakları tüketme alışkanlıklarında değişiklik bulunduğu ortaya çıkmış ve ilk modern insanların bolca balık tükettiği belirlenmişti. Ancak, yakın akrabası olan Neandertallerin balık yediğine ilişkin bir kanıt bulunamamıştı.

Fransa’nın güneyindeki Bruniquel Mağarası’nda Bordeaux Üniversitesi uzmanlarınca yapılan ve sonuçları “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmada, bulguların yapıyı meydana getiren topluluğun modernizmin unsurlarına sahip olduğu ve tahmin edildiğinden çok daha erken ortaya çıktığı belirtildi.

neandertal-gidahatti

Kalıntılar 176 bin 500 yıl öncesine ait

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, ilk olarak 1992 yılında bulunan Bruniquel Mağarası’ndaki kalıntılar üzerinde ilk yapılan çalışmalarda, kalıntıların en az 47 bin yıllık olduğu ortaya çıkmıştı. Mağaranın 300 metre derinliğinde bulunan kalıntılar, Bordeaux Üniversitesi uzmanları  tarafından uranyum-toryum yöntemiyle incelendi.  Araştırma sonucuna göre, kalıntıların asıl yaşının 176 bin 500 yıl olduğunu saptandı. Erken Neandertal insanı tarafından inşa edilen duvarlar böylece insanlık tarihinin en eski yapılarından biri oldu.

Neandertal-2-gidahatti

Yapı sembolik ve ritüel amaçlı kullanılmış

Prof. Jacques Jaubert liderliğindeki araştırma ekibi, kalıntıların mağaranın zemininden koparılan 400 adet kadar dikit olduğunu belirledi. Bunların üst üste yığılarak dairesel şekilde duvarlar oluşturulduğu tespit edildi. Araştırmacılar yapının sembolik ve ritüel amaçlarla kullanıldığı ihtimali üzerinde duruyor.

Neandertal-3-gidahatti

“Modernizmin unsurlarına sahip”

Dikitlerle oluşturulan duvarın toplam uzunluğu 112 metreyi aşıyor. Bunların kütle toplamı ise 2,2 tonu buluyor. Uzmanlar söz konusu verilerin, yapının bir grup tarafından ortaklaşa yapıldığını ortaya koyduğu görüşünde.  Araştırma sonucunda, “Bulgularımız yapıyı meydana getiren topluluğun modernizmin unsurlarına sahip olduğunu, bunun tahmin edildiğinden çok daha erken ortaya çıktığını gösteriyor” denildi.

Neandertal-5-gidahatti

“Neandertal insanı bilinenin aksine yaratıcı, becerikli ve buluşçu”

Bordeaux Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Jacques Jaubert, araştırmanın Neandertal insanının bilinenin aksine yaratıcı, becerikli ve buluşçu olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Neandertal insanı 300 bin yıl boyunca Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya’da yaşadıktan sonra 40 bin yıl önce yok oldu.

Neandertal-4-gidahatti

Neandertal insanı balık tüketmiyor

ABD’nin St. Louis kentindeki Washington Üniversitesi ile Kanada’nın British Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, insan fosilleri üzerinde biriken karbon ve nitrojenlerin sabit izotoplarından elde ettikleri verileri değerlendirdi.

Ulusal Bilimler Akademisi Dergisi’nde yayımlanan araştırmada, Avrupa’da yaklaşık 40 bin yıl önce yaşayan Neandertaller ve ortaya çıkmaya başlayan modern insanın, düzenli ve başarılı bir biçimde geyik, büyükbaş hayvan ve at gibi geniş bir av yelpazesi bulunduğu belirlendi. Bilim insanları, Neandertal insanının düzenli olarak balık yediğine dair fazla kanıt bulunmadığına işaret etti.

Araştırmada ayrıca, Avrupa’daki bazı erken modern insanın, kara hayvanlarına ek olarak, tutarlı ve devamlı bir şekilde balık tükettiğinin belirtildi.

Neandertal-6-gidahatti

Acı, buruk ve keskin tatları ayırt edebiliyor

İspanyol bilim adamlarının Neandertal insanı fosilleri üzerinde yaptığı DNA analizinde de, Neandertal de modern insan gibi acı, buruk ve keskin tatları ayırt edebildiği sonucuna varıldı.

Barcelona’daki Biologia Evolutiva Enstitüsünden bilim adamlarının 48 bin yaşındaki kemikler üzerinde yaptıkları analizler, acı ve buruk tatları alabilme yetisi veren genin Neandertal ve modern insan tarafından paylaşıldığını gösterdi. Neandertaller, modern insan gibi PTC olarak bilinen çok buruk kimyasalı tadabiliyordu. İnsanların büyük bölümü bu farkı ayırt edebilirken, yüzde 25′i bu tadı alamıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın