Müjdeyi Başbakan Yıldırım verdi. Buğday alım fiyatına yüzde 12 zam

-
Müjdeyi Başbakan Yıldırım verdi. Buğday alım fiyatına yüzde 12 zam

Başbakan Binali Yıldırım, hububat alım fiyatını memleketi Erzincan’da açıkladı. Yıldırım, “Ton başına 940 lira olan buğday alım fiyatını, yüzde 12 artışla 1050 liraya yükselttik.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan’ın Akyazı beldesinde düzenlenen 10 Adet Kırsal Kalkınma Projesi Toplu Açılışı ve 250 bin Düve Projesi İlk Teslim Töreni’nde yaptığı konuşmada, ülkeye bereket saçan çiftçilerle birlikte olmaktan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Bu topraklardan aldığı değerlerle ülkeye hizmet etmenin huzuruyla çiftçilerin karşısında bulunduğunu anlatan Yıldırım, öğrendiği vatan sevgisiyle 81 milyon vatandaşa kucak açtığını, hiç kimseyi ayrı gayrı görmediğini, ötekileştirmediğini ifade etti.

“Yerli hayvancılığı geliştirmeyi amaçlıyoruz”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 500 bin koyun projesini Şırnak’tan, 250 bin düve projesini de Erzincan’dan başlattığına işaret eden Yıldırım, şunları söyledi:

“Türkiye’nin bir sorunu var. Şu anda sorun olarak görüyoruz. Biz et ithalatı yapıyoruz. Niye yapıyoruz? Aslında hayvan varlığımız artmış. Küçükbaş hayvan sayısı 30 milyondan 44 milyona büyükbaş varlığı 10 milyondan 15 milyona çıkmış. Yüzde 50 artmış? Niye ithal ediyoruz. Sebebi basit. 2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde yıllık kişi başı et tüketimi 6,7 kilogramdı. Şimdi 15 kiloyu buldu. Yani hayvan varlığının artışı ile et tüketimi aynı değil. Et tüketimi artı. Bu neyi gösteriyor? Refahı gösteriyor. Türkiye 3,5 kat büyünce et tüketimi de aynı şekilde 3 kat büyümüş oldu. Hayvancılıktaki artış aynı miktarda olmadığı için bir müddet daha ithalat yapacağız. Bu düve ve koyun projesi, TKDK ve TİGEM’in yaptığı çalışmalarla ithalatı tamamen bitirmeyi, yerli ürünlerimizi yerli hayvancılığı geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Tarım ve hayvancılığı kalkınmanın anahtarı gördük”

Bazılarının “Köyler boşaldı, hayvancılık nasıl arttı?” dediklerini hatırlatan Binali Yıldırım, hayvancılık yapma anlayışının değiştiğini, artık aile-köy hayvancılığından işletme anlayışına geçildiğini söyledi.

Yıldırım, bunun artık ticari bir iş olarak görülmeye başladığına işaret ederek, “Ölçek büyüdü, ölçek büyüyünce her yerde yok ama sonunda artış gerçekleşmiş oldu. 16 yıldır kalkınmamızın anahtarı olarak tarımı ve hayvancılığı gördük, desteklemeyi de kendimize hedef olarak koyduk.” ifadesini kullandı.

Hükümet olarak, ülkenin geleceği için toprağın zenginliklerinin önemini bildiklerine işaret ederek, o yüzden göreve başladıkları ilk günden beri tarım sektörünün ve hayvancılığın gelişmesi için büyük gayret gösterdiklerini kaydeden Yıldırım, 24 yıl önce 24 milyar olan tarımsal hasılanın, bugün 60 milyar dolarlara çıktığını anımsattı, tarımsal ihracat rakamlarına değindi.

Yıldırım, birçok kalemde desteklerinin bulunduğunu, geçen yıl başlattıkları yeni bir uygulamanın olduğunu hatırlatarak, “Bu destekleri parça pinçik vermek yerine, yılda 2 sefer mart ve ekim aylarında verelim dedik. Böylece vatandaşımız aldığından bir şey öğrensin.” dedi.

“Tarımda, gıdada lider ülke oluncaya kadar durmak yok”

Mazot desteğine de değinen Yıldırım, “Ancak gübredeki destek şeklini tekrar gözden geçiriyoruz. Daha etkin nasıl yapabiliriz, buradaki birtakım kaçaklara, istismarlara nasıl mani oluruz, bunun çalışmalarını yapıyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, hayvanların takibi için küpeleme sistemi olduğunu anımsatarak, “Türkiye’de 2002’de 145 bin ton sertifikalı tohum üretimi yapılıyordu, bugün bunu 7 kat artırdık. Sertifikalı tohumda Türkiye ihracatçı konuma geldi. 79 ülkeye tohum ihracatı yapıyoruz. Yeter mi? Yetmez. Türkiye tarımda, hayvancılıkta, gıdada lider ülke oluncaya da kadar durmak yok, yola devam.” ifadesini kullandı.

Son 16 yılda tarıma, hayvancılığa ve çiftçiye yapılan yatırımları hatırlatan Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bugün bereketli topraklar üzerinde gözünü geleceğe çeviren, gelecek hedefleri yapan hemşehrilerimiz, çiftçilerimiz var. Şu anda çiftçilerimiz, Ziraat Bankasından aldığı krediyi yüzde 99 oranının üzerinde geri ödüyorlar. Erzincan’da kredi dönüş oranı yüzde 99,9. Kooperatiflerde de yüzde 95,5 geri ödeme var. 2010’dan bu tarafa üreticilere 0 faizle hayvancılık desteği veriyoruz. Şimdiye kadar 2 bin 563 kişiye 105 milyondan fazla destek ödemesi yapılmış.”

Çiftçilere hububat alım fiyatı müjdesi

Çiftçilere, vatandaşlara bir müjdesi olduğunu da dile getiren Başbakan Yıldırım, Erzincan’a gelirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile “buğday alım fiyatı” denilen hububat alımlarına ilişkin konuyu konuştuklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Buğday alım fiyatları her sene destekleniyor. Bu sene mevsim şartlarından dolayı hasat biraz erken başladı. Malum kuraklık vardı ama şimdi son haftalarda iyi bir yağmur, bereket var. Dolayısıyla Toprak Mahsulleri Ofisi çalışmasını yaptı, Tarım Bakanlığımız çalışmasını yaptı. Geçen sene ton başına 940 lira fiyat veriyorduk. Bunlar referans fiyatı. Niye bu fiyata ihtiyaç var? Çünkü aracılar, tefeciler gelip ölü parasına almak istiyorlar. Bir referans fiyatı olmayınca geliyor, ‘700 liradan verirsen alayım’ diyor. ‘Olur mu kardeşim, maliyeti kurtarmıyor, nasıl olacak?’ İşte burada Ofis, çiftçinin dostu devreye giriyor. Burada bir referans fiyatı, vatandaşın, çiftçinin emeğinin, alın terinin zayi olmaması için bir sigorta.

Bütün buğdayı, arpayı, yulafı alacak değil devlet. Devlet sadece diyor ki; ‘Bu fiyattan aşağı düşerse ben devreye girerim ve çiftçimi mağdur ettirmem, alırım. Piyasadan aldığım zaman da sen alacak mal bulamazsın, mecburen fiyatı normal olması gereken fiyatı verirsin’. Böyle bir fiyat. Bu sene bu fiyatı tekrar gözden geçirdik. 1050 liraya çıkardık. Geçen sene 940 liraydı. Bu sene 1050 lira olacak. Yüzde 12 artış. Allah bin bereket versin, çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

Başbakan Yıldırım, bu konu üzerine ilavelerin de bulunduğunu belirterek, “Yüzde 6’ya kadar kalitesine göre hububatın, ilave prim ödenecek. Onu da koyduğumuz zaman rakam 1110 liraya geliyor. Ayrıca, ton başına 145 lira prim, mazot, gübre, sertifikalı tohum desteği de ilave edildiğinde 1200 liraya kadar bu rakam çıkabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Lisanslı depoculuk 

Bunların yanı sıra lisanslı depoculuk sistemini hayata geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, “Birçok yerde Tarım Bakanlığı bu depoları yaptırıyor. Bu aslında tarımda bir devrimdir. Bugün ürün çıktı, tarladan kaldırdın, ambara koydun. Koyamadın ne olacak? Çürüyecek, çillenecek. Mesela bu yıl fiyat iyi değil, getireceksin, lisanslı depolara koyacaksın, oradan istediğin zaman, fiyat oluşunca sat. Bu da yeni bir uygulama. Lisanlı depoculukla tarım piyasasında sağlanacak istikrar, nihayetinde topyekun 81 milyon vatandaşımız bundan istifade edecek” ifadelerini kullandı.

250 bin düve projesi

Başbakan Yıldırım, törendeki konuşmasının ardından 10 adet kırsal kalkınma projesinin toplu açılışını yaptı, ayrıca 250 bin düve projesinin de ilk teslimini gerçekleştirdi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın