Mis kokulu festival!

-
Mis kokulu festival!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali renkli görüntülerle başladı. 6 Mayıs Pazar günü sona erecek festival kapsamında, Hollanda’nın en büyük çiçek ihracatçısı firma da stant açtı.

Bu yıl 21’inci kez düzenlenen Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali ile sokaklar çiçek bahçesine döndü. Hatay’ın  “Onur Konuğu İl”, Tekirdağ Süleymanpaşa’nın ise “Onur Konuğu İlçe” olarak katıldığı festival, geleneksel kortej yürüyüşü ile başladı. Bayındır İlçe Stadı’nda düzenlenen açılış törenine, Bayındır ile Tekirdağ Süleymanpaşa halk dansları topluluklarının gösterileri renk kattı.

İzmir modeli

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, vatandaşın ekmeğini büyütmek, yaşam standardını artırmak amacıyla yola çıktıklarını, 2007 yılında Bayındır Çiçek Kooperatifi ile başladıkları yolculuğun bugün İzmir’in, Türkiye’nin ve dünyanın kabul ettiği tarımsal kalkınma modeline dönüştüğünü söyledi.

Aynı modeli Kiraz İğdeli, Tire Süt, Ödemiş Bademli ve Urla Bademler kooperatifleri ile birlikte devam ettirdiklerinin altını çizen Kocaoğlu, “Bir yola çıktık, bizim ‘yerelde kalkınma’ dediğimiz, bilim insanlarının ‘İzmir Modeli’ diye  taçlandırdığı bir modelle Türkiye’ye ve dünyaya örnek olduk. Ama bugünün Türkiye’sinde sadece bir projeye inanmak yetmiyor. İnat etmek, mücadele etmek gerekiyor. Azim ve kararlılıkla,  bıkmadan,  usanmadan üstüne gitmeniz gerekiyor. İnandığınız doğrulara direneceksiniz ve başarıya ulaşacaksınız” dedi.

“Çiftçi ayağa kalkmazsa, kimse ayağa kalkamaz”

İzmir’in Küçük Menderes, Tahtalı, Gediz, Bakırçay ovaları ile çok bereketli topraklara sahip olduğunu vurgulayan Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu kentte tarım ve hayvancılık kalkınmazsa, çiftçi ayağa kalkmazsa kimse ayağa kalkamaz. Çünkü bu kentte,  bu coğrafyada tarımda ve hayvancılıkta 7 – 8 bin yılın birikimi var. Akla ve bilime inanan,  ‘Gel birlikte şunu yapacağız’ dediğimiz zaman tereddütsüz gelen aydın kafalı çiftçilerimiz ve kooperatiflerimiz var.

Türkiye’de tarım yüzde 2,1 büyürken,  İzmir’de yüzde 5,5 büyüdüyse bu bizim çiftçimizin, kooperatiflerimizin başarısıyla oldu. Tire Süt Kooperatifi Birleşmiş Milletler tarafından ‘En İyi Kırsal Kalkınma Modeli’ seçildiyse, Ödemiş Bademli Kooperatifi Birleşmiş Milletler’de  ‘En İyi Kooperatif Uygulaması’ ödülü aldıysa kooperatif başkanlarının ve üyelerinin gayretleri,  bizim de mütevazi desteklerimizle oldu.  Hayata geçirdiğimiz model herkes tarafından görüldü; izlendi; değerlendirildi. Üretimi artırmaya devam edeceğiz. Şimdi iyi tarım, organik tarım uygulamaları arkasından pazarlama, paketleme, soğuk hava tesisleri ile topyekun olarak kooperatiflerimizle yolumuza devam edeceğiz. Kim derdi ki, Ödemiş Bademli Kooperatifi Azerbaycan’dan toprak kiralayıp fidan üretecek?  Kazakistan’da da aynı şeyi yapıp fidan satacak?  Kim derdi ki Bayındır Hollanda’ya, çiçeğin merkezine çiçek satacak?”

“3 Ç” formülü

Türkiye’nin kendi kendine yeten bir ülkeyken, bugün tarım ürünü ithal eden bir ülkeye dönüştüğünü belirten Kocaoğlu, sıkıntının çözümü için yerel yönetimler ile merkezi hükümetin birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Kocaoğlu, “Bir kentin sanayisinden,  hizmet sektörüne, kültür sanatından turizmine, ticaretine  kadar geliştirmek, kalkındırmak çok kolay. İzmir 8 yılda dünyada sadece 12 gelişmiş ülkenin sahip olduğu ‘3A’ notunu almayı başardı. Doğru durursanız, kaçakları önlerseniz, ‘Çaldırma’, ‘Çalma’, ‘Çalış’ olarak belirlediğimiz ‘3 Ç’ formülü ile yolunuza devam ederseniz, başarılı olursunuz.  Başarmak için azimle,  kararlıkla yola çıktık;  yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Hatay İzmir’i örnek aldı

Festivalin onur konuğu Hatay’ın Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise Bayındır ile Hatay’ın kaderlerinin ortak olduğunu, bölgelerinde 3 bine yakın çiçek çeşidi ile 850 civarında tıbbi aromatik bitkinin bulunduğunu söyledi. Savaş, Bayındır’da hayata geçen modeli örnek aldıklarını, kooperatif kurduklarını, Hollanda ve Avrupa’ya çiçek ihraç etmek istediklerini kaydetti.

“Hollanda’ya çiçek ihraç ediyoruz”

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ise 8 üretici ile naylon çadırlar altında yapılan festivalin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Türkiye’de ve dünyada bilinen bir festival halini aldığını vurguladı. Çiçekçiliğin 5 binden fazla kişiye iş imkanı sağladığını vurgulayan Sesli, “Çiçekçilerimiz zengin çeşitlerde üretim yapmakla beraber dış mekan süs bitkileri üretiminde ülkemizde ilk sıraya yerleşmiştir. Yer örtücü bitki türlerinde Bayındır, Türkiye üretiminin yüzde 70’ini tek başına gerçekleştirmektedir. Bugün dünyada çiçekçiliği ile bilinen Hollanda’ya bile çiçek ihraç eder durumdayız.  Bayındır Türkiye’nin en önemli çiçek üretim merkezlerinden biri haline gelirken,  festival dünyaya açılan pencere oldu” dedi.

Hollandalı firma da stant açtı

Bayındır Çiçek Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan da, yıllar önce küçük çaplı başlayan şenliğin bugün adını dünyaya duyurduğunu belirterek, “Stant açan firmalar arasına dünyaya en çok çiçek satan Hollandalı firma da katıldı. İki senedir Türkiye’de hiç olmayan süs bitkilerinin tohum ıslahına başladık. 3 – 4 yıl içinde BAYÇİKOP patentli tohum üretmiş olacağız. Artık Hollanda’ya çiçek satmaya başladık. Bunun için çok gururluyuz” diye konuştu.

5 gün sürecek

Birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali kapsamında canlı heykeller, bando ekibi, karikatürist, dans flash mob ekimi ve tulum ekibi gösterileri festivale ayrı bir renk katacak. 4 Mayıs Cuma günü Gripin, 5 Mayıs Cumartesi günü ise Göksel, Şehir Stadyumu’nda ücretsiz halk konseri verecek.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın