Mikroplarla tanışmayan çocuklarda kanser riski artıyor

-
Mikroplarla tanışmayan çocuklarda kanser riski artıyor

İngiltere’nin en önemli bilim insanlarından biri modern, mikroplardan arınmış yaşam biçiminin çocuklarda en çok görülen kanser türünün nedeni olduğunu öne sürdü.

Kanser Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Mel Greaves 30 yıllık verileri bir araya getirdi ve erken yaşta yeterince mikrop ile karşılaşmamanın bağışıklık sistemini tehlikeli bir hale getireceğini ortaya koydu.

Bu bulgular hastalığın önlenmesi için de önemli bir fırsat sunuyor. Kan kanserinin varlıklı toplumlarla daha yaygın olması, modern yaşam tarzının bu hastalığa yol açabileceği yönünde bir ipucu olarak değerlendiriyordu.

Çocuklarda kanser gelişimi aşamaları

Bu konuda elektrik kabloları, elektromanyetik dalgaların ve kimyasallar bile etken olarak öne sürüldü. Ancak tüm dünyadan araştırmacılarla işbirliği yapan Prof. Greaves, hastalıktaki 3 aşamayı tanımladı:

  • İlk olarak ana rahminde devam eden bir genetik mutasyon gerçekleşiyor
  • Doğduktan sonraki ilk yıllarda çocuk, bağışıklık sistemine tehditlerle nasıl başa çıkacağını öğretecek yeterli sayıda mikrop ile karşılaşmıyor
  • Bu şartlar çocuklukta yaşanacak bir enfeksiyona zemin hazırlıyor. Enfeksiyon gerçekleştiğinde ise bağışıklık sistemi bozuluyor ve lösemiye yol açıyor

Prof. Greaves’in ortaya koyduğu bu kademeli teori, çalışmadan elde edilen tek netice de değil. Greaves; “Araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar, lenfoblastik löseminin biyolojik bir nedeni olduğunu ve bağışıklık sistemi uygun şekilde hazırlanmayan çocuklarda, birtakım enfeksiyonlara bağlı olarak tetiklendiğini gösterdi.” diye konuştu.

Sebep çocukların fazla hijyenik yetiştirilmesi mi?

Tabi ki çalışma sonuçlarına bakarak çocukları fazlasıyla hijyenik ortamlarda yetiştirmeye gayret eden ebeveynlerin suçlanmaması gerekiyor. Veriler aslında toplum olarak ilerlerken başka bir açıdan ödediğimiz bedeli gösteriyor.

Faydalı bakterilerle tanışmak yalnızca kirlenmekten ibaret olan basit bir konu değil. Prof. Dr. Greaves’e göre çalışmadan çıkarılacak en önemli sonuç, çoğu çocukluk lösemi vakasının aslında önlenebilir olduğu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın