Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmak için nasıl beslenmeli?

-
Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmak için nasıl beslenmeli?

Beslenmenin vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda alması için bilinçli yapılması gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için öğün atlamamak gerektiğini kaydetti. Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar hakkında da bilgi veren Gündüz,  “Belli bir zaman sonra kilo verme duruyor. Bu durum insanı umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye itiyor” dedi.

Beslenme ile ilgili doğruluğu olmayan pek çok bilginin kulaktan kulağa dolaşarak kişilerin yanlış, yetersiz ve düzensiz beslenmesine sebep olduğunu bildiren Çisem Gündüz, yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için öğün atlamamak gerektiğini belirtti. Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme programı sonucunda metabolizma hızının düştüğüne dikkat çeken Çisem Gündüz, aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla miktarda besin tüketimi gerçekleştiğini, böylelikle kilo vermenin güçleşeceğini ifade etti.

Yaza girerken ağırlık kontrolü için önemli ipuçları…

ofis-calisanlari-beslenme-3-gidahatti

Karbonhidratların vücudumuz için temel enerji kaynağı olduğunu söyleyen Dyt. Çisem Gündüz, “Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında kaslar beyne glikoz göndermek üzere enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor. Kan şekerini yükseltmek için lif içeriği yüksek, kompleks karbonhidratlar tercih etmek gerekiyor. Tam buğday ekmeği, bulgur, kinoa veya karabuğdayı tercih etmek daha yararlı olacaktır” dedi.

Hızlı verilen kilolar hızla geri alınıyor

Diyet yapanların en büyük şikayeti ise diyete karşı dirençli duramama. Bu yüzden de çare kısa zamanda hızlı kilo verdiren şok diyetlerde aranıyor. Dyt. Gündüz, “Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk veriyor. Fakat belli bir zaman sonra kilo verme duruyor. Bu durum insanı umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye itiyor. Bu yüzden kısa süreli şok diyetler yerine kişiye özel en uygun beslenme programı hazırlamak için bir diyetisyene danışmak gerekiyor.” diye konuştu.

Yaza girerken ağırlık kontrolü için önemli ipuçları…

zayiflamak-diyet-beslenme-gidahatti

Gündüz, “Kepek, çavdar, buğday unu ile yapılmış ürünlerin kalori değerleri aynı. Ancak besleyici değerleri farklı. Bir ürünün kepekli olması onun lif; yani posa içerdiğinin kanıtı. Kepekli ürünler şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini dengeliyor. Doygunluk ve tokluk hissi veriyor.” İfadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın