Malatya’da yaş kayısı rekolte beklentisi 386 bin ton

-
Malatya'da yaş kayısı rekolte beklentisi 386 bin ton

“Dünya kayısı başkenti” Malatya’da bu yıl yaklaşık 386 bin ton yaş, 89 bin ton kuru kayısı rekoltesi bekleniyor. Ekolojik özelliklerinden dolayı renk, tat, koku, aroma ve kuru madde bakımından dünyanın en kaliteli kayısılarının Malatya’da yetiştirildiğini aktaran Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, kuru kayısı ihracatından elde edilen yıllık ihracat gelirinin, 300-350 milyon dolar seviyesinde olduğunu bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi yaptığı açıklamada, Türkiye’de ticari olarak kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ının, dünya kuru kayısı üretiminin ise yüzde 70’ine yakın kısmının Malatya’dan gerçekleştiğini belirtti.

Ekolojik özelliklerinden dolayı renk, tat, koku, aroma ve kuru madde bakımından dünyanın en kaliteli kayısılarının yine Malatya’da yetiştirildiğini aktaran Selvi, kuru kayısı ihracatından elde edilen yıllık ihracat geliri 300-350 milyon dolar seviyesinde olduğunu ve yaklaşık 40 bin ailenin de geçimini kayısıdan sağladığını kaydetti.

kuru-kayisi-gidahatti

Kayısı için risk Mayıs sonuna kadar sürüyor

Kent ekonomisinde önemli paya sahip kayısı rekoltesinin başta üreticiler olmak üzere, ihracatçılar, kayısı üretiminde çalışan işçileri ve kent halkının tamamını ilgilendirdiğini vurgulayan Selvi, şunları kaydetti:

“Rekolte çalışmaları kayısının tomurcuklanmasından itibaren başlayıp, kayısı için tüm doğal risklerin sona erdiği mayıs ayı sonuna kadar sürmektedir. Bu yıl özellikle mart ve nisan aylarında meydana gelen zirai don nedeniyle rakım, topoğrafik yapı, ağaçların yaş ve bakım durumlarına göre değişkenlik göstermekle beraber özellikle çukur yerler, taban araziler ve dere kenarlarında kayısıların çiçek ve meyve döneminde hasara maruz kaldığı tespit edilmiştir.”

kuru-kayisi-2-gidahatti

7 milyon 515 bin kayısı ağacı bulunuyor

Malatya’da 7 milyon 515 bin meyve veren kayısı ağacı bulunduğunu belirten Selvi, “Kentimizde bu yıl 386 bin ton yaş kayısı rekoltesi beklenmektedir. Bunun da 30 bin tonunun yaş kayısı olarak tüketileceği değerlendirilmektedir. Geriye kalan 356 bin tonu kurutmalığa ayrılacak kayısı miktarıdır. Kurutmalığa ayrılacak bu kayısıdan yaklaşık 89 bin ton kuru kayısı elde edilecektir. İlimizde üretilen kayısının yaklaşık yüzde 10’u yaş, geri kalanı da kuru olarak değerlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

yas-kayisi-gidahatti

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın