Küresel ısınmada rekorlar peş peşe!

-
Küresel ısınmada rekorlar peş peşe!

Dünya üzerindeki yaşamı pek çok açıdan etkileyen küresel ısınma konusunda Dünya Meteoroloji Örgütü’nden korkutan açıklama. Dünya Meteoroloji Örgütü, Nisan 2016’nın “Ölçülen en sıcak Nisan ayı”, son 12 ayın da “Peş peşe en sıcak 12 ay” olduğunu açıkladı.

BM Cenevre Merkez Ofisi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ) Sözcüsü Claire Nullis, son dönemde dünyada küresel ısınma ile konusunda yaşananları duyurdu, uyarılarda bulundu.  

dunya-meteoroloji-orgutu-claire-nullis-gidahatti

Küresel ısınma tehdidinin tehlikeli boyutlara ulaştığı uyarısında bulunan DMÖ Sözcüsü Claire Nullis, 1880’den beri tutulan sıcaklık kayıtlarına göre, dünya genelinde son 12 ayın, küresel ortalama yeryüzü ve okyanus yüzeyindeki sıcaklık bakımından peş peşe en sıcak 12 ay olduğunu bildirdi.

Teröre inat, iklim değişikliği için Paris’te toplanacaklar

kuresel-isinma-gidahatti

Sözcü Nullins, “Bu üst üste sıcaklık rekorunun kırıldığı 12. ay. Esas endişe kaynağı, bu rekorların kırıldığı sınır. Bu rekorlar sadece kırılmanın ötesinde adeta paramparça edildi, hem de oldukça istikrarlı bir biçimde” dedi.

Ölçülen en sıcak Nisan

Amerika Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) verilerini paylaşan Dünya Meteoroloji Örgütü Sözcüsü Claire Nullis, Nisan 2016’nın, ölçülen en sıcak Nisan ayı olduğunu kaydetti. Nullis, geçen Nisan ayında yeryüzü ve okyanus yüzeyi sıcaklığının 20. Yüzyılın Nisan ayı sıcaklık ortalamasının 1,1 derece üstünde ölçüldüğünü söyledi.

AB’de balık ve balık ürünleri ithalatına yeni hükümler

kuresel-isinma-gunes-gidahatti

Nisan dahil son 12 ayın peş peşe en sıcak 12 ay olduğunu ifade eden Nullis, son 15 ay boyunca 13 ayın ise en yüksek sıcaklık değerlerine ulaştığını vurguladı.

DMÖ Sözcüsü Nullis, Aralık 2015’te Fransa’nın Başkenti Paris’te yapılan BM İklim Değişikliği Konferansı’nda imzalanan ve 22 Nisan 2016 tarihinde BM’de imzaya açılan Paris İklim Anlaşması’nın acilen hayata geçirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın