Küresel ekonomi için tahminler düşüşte

-
Küresel ekonomi için tahminler düşüşte

Birleşmiş Milletler (BM), küresel ekonomi için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. BM, bu yıl için yüzde 2,4, gelecek yıl için ise yüzde 2,9 büyüme bekliyor.

BM’nin Küresel Ekonomik Büyüme 2016 Raporu, BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Tamamı 19 Ocak’ta yayınlanacak raporda en dikkat çekici unsur, küresel ekonomik büyüme tahminlerinin, 6 ay öncesine göre aşağı yönlü revize edilmesi oldu.

BM Raporu’nda yıl ortasında yüzde 2,8 olarak açıklanan 2015 küresel ekonomik büyüme tahmini yüzde 2,4’e, gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 3,1’den yüzde 2,9’a çekildi. Küresel ekonomide 2017 yılı için büyüme beklentisi ise yüzde 3,2 olarak açıklandı.

Raporda büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesine gerekçe olarak; başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüş, finans piyasalarındaki dalgalanma, makroekonomik belirsizlikler, gelişmekte ve geçiş ekonomilerinde yaşanan ekonomik yavaşlama, Çin, Rusya ve Brezilya ekonomilerindeki büyüme rakamlarındaki olumsuz görünümün etkili olduğu belirtildi.

Ekonomik yavaşlamanın işsizliği artırdığı da vurgulanan raporda, işsizlik oranının Güney Amerika’da arttığı, Güney Afrika’da da yüksek işsizlik oranının sürdüğü kaydedildi.

Raporun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan BM Küresel Ekonomi İzleme Birimi Şefi Hamid Raşid, ABD para politikasının normalleşmesinin politik belirsizliği azaltacağını ve yatırımların artmasını teşvik edebileceğini söyledi.

Rusya için kötü haber

Dünya genelinde bölgesel ve bazı büyük ekonomiler için büyüme beklentilerine de yer verilen raporda, uçak krizi dolayısıyla Türkiye’ye yaptırımları gündeme getiren Rusya’nın ekonomide bu yıl yüzde 3,8 küçülme yaşayacağı tahmin ediliyor. Rusya için 2016 yılında ise büyüme ya da küçülme öngörülmüyor.

Rapora göre, büyüme tahmini 6 ay öncesine göre 0.1 puan düşürülen Çin’in 2015’te yüzde 6,8, gelecek yıl ise yüzde 6,4 büyümesi bekleniyor.

ttıp-ABD-AB-www.gidahatti.comABD ekonomisinde bu yıl yüzde 2,4, 2016’da yüzde 2,6, 2017’de yüzde 2,8 büyüme beklenirken, AB için beklentiler sırasıyla yüzde 1,9, yüzde 2 ve yüzde 2,2 oldu.

BM analistlerinin küresel ekonomilere ilişkin öngörülerinde en çarpıcı değişiklik ise Brezilya başlığında gerçekleşti. 2015 yılında Brezilya ekonomisi için 6 ay önce yüzde 1,1 oranındaki küçülme beklentisi, yüzde 2,8’e revize edildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın