Kızılırmak’ta çeltik üretimini artıracak proje!

-
Kızılırmak'ta çeltik üretimini artıracak proje!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü inşaat çalışmaları devam eden Kızılırmak Hamzalı Sulaması ile bozkırın sulu tarım hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, proje ile sulama alanında büyük artış yaşanacağını belirterek, “Özellikle yöredeki çeltik üretimi 6 kat artacak. Ayrıca su sayesinde daha farklı ürünler ekilebilecek ve bölgede ürün çeşitliliği artacak.” dedi.

Bozkırda sulu tarımın gerçekleşmesi noktasında en önemli projelerinden birisi olan Kızılırmak Hamzalı Sulaması Projesi’nde sona yaklaşıldı. Kalecik, Sulakyurt ve Kızılırmak’ta bulunan zirai alanlara sulama suyu verecek olan projede hizmet alımı sürüyor.

Bu kapsamda,  2015 yılında Mahmutlar’da 4 bin 800 dekar, Buğra’da 3 bin 650 dekar ve Hamzalı İletim Kanalı’nın tamamlanması ile bin 760 dekar olmak üzere toplamda 10 bin 210 dekar alan sulamaya hazır hale getirildi.

hamzali-sulamasi-2-gidahatti

2016 yılında ise 22 bin 180 dekar alanın sulama şebekesi tamamlanarak toplam 32 bin 390 dekar alan sulama mevsimine yetiştirildi.

Projede ayrıca yıl sonuna kadar 63 bin 120 dekar alanı sulayacak şebeke sisteminin tamamlanması planlanıyor. Böylece, 2017 yılı sulama mevsiminde 95 bin 510 dekar zirai alan suya kavuşmuş olacak.

hamzali-sulamasi-4-gidahatti

“Çeltik üretimi 6 kat artacak”

Kızılırmak Hamzalı Sulaması ile toprak ve su kaynaklarının değerlendirilmesi adına ciddi mesafelerin kat edileceğini bildiren Bakan Eroğlu, “Projenin tamamlanması ile sulama alanında büyük artış yaşanacak ve özellikle yöredeki çeltik üretimi 6 kat artacak. Ayrıca su sayesinde daha farklı ürünler ekilebilecek ve bölgede ürün çeşitliliği artacak.” dedi.

hamzali-sulamasi-3-gidahatti

“Modern sulama teknikleri ile verim artacak”

Bakanlık olarak kıt su kaynaklarının israfına sebep olan klasik sulama sistemlerini terk ettiklerini ve 2003 yılından itibaren borulu damlama ve yağmurlama sistemlerine geçtiklerini belirten Veysel Eroğlu, “Kızılırmak Hamzalı Sulaması da en modern sistemlerle inşa ediliyor. Eski sistemlerde çiftlik verimi yüzde 60’larda oluyordu.

Buna şebekedeki sızma, buharlaşma, işletme kayıpları ilave edildiğinde verim yüzde 50’lere kadar düşüyordu. DSİ Genel Müdürlüğü tarafından klasik sulama metotları yerine devreye alınan modern kapalı sistem yağmurlama ve sulama metotları ile verim yüzde 80-90’a ulaşıyor.” şeklinde konuştu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın