Kırsal kalkınma için yol haritasını belirledi

-
Kırsal kalkınma için yol haritasını belirledi

2014 – 2020 dönemi için 99,6 milyar avroluk, 118 proje içeren AB Kırsal Kalkınma Programlarının onay süreci tamamlandı.

Kırsal kalkınmanın desteklenmesi, AB Ortak Tarım Politikasının (CAP) iki ana bileşeninden birini oluşturuyor.

Phil-Hogan-www.gidahatti.comYunanistan’ın Kırsal Kalkınma Programı’nı kabulü ile AB ülkeleri düzeyinde fona işlerlik kazandırılması için gerekli onay süreçleri tamamlanmış oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Avrupa Birliği Komisyonu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan, COP21 Paris Konferansı’nın gündemde olduğu dönemde onay süreci tamamlanan kırsal kalkınma programları kapsamında, iklim değişikliğinin ele alınmasına yönelik özel bir vurgu bulunduğuna dikkat çekti.

AB Kırsal Kalkınma Programları, Kırsal Kalkınma için Avrupa Tarım Fonu’ndan 99,6 milyar avronun yanı sıra ulusal ve bölgesel kamu fonları ve özel yatırımlar ile 60,6 milyar avroluk eş finansman ile finanse ediliyor.

Her şey kırsal kalkınma için

tarım-www.gidahatti.comKırsal alanların AB’nin %51’ini temsil ettiği ve 112,1 milyon kişinin kırsal alanlarda yaşadığı belirtiliyor.

Kırsal alanlarda karşılaşılan zorluklar bölgeler arasında önemli farklılıklar gösterdiği için, üye ülkelere farklı bölgelerdeki sorunlara cevap oluşturacak odaklı programlar oluşturabilmeleri için esneklik sağlanıyor. AB düzeyinde belirlenen öncelikler temelinde üye ülkeler ulusal ve bölgesel programlarını tasarlıyor. Bu öncelikler ise şu şekilde listeleniyor:

  • Bilgi ve yenilikçilik,
  • Rekabetçilik,
  • Gıda zincirinin daha iyi düzenlenmesi,
  • Ekosistemin korunması,
  • Kaynakların etkin kullanımı,
  • Sosyal kapsayıcılık.

Kaynak: 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın