Kentten köye göç ettiren çilek

-

Konya’nın en küçük ilçelerinden Hüyük’te, 1990’lı yılların başında başlayan ve teşviklerle üretim alanı genişleyen çilek yetiştiriciliği, yıllardır büyük şehirlere göç veren ilçenin yeniden göç almasını sağladı.

Türkiye’nin önemli tatlı su alanlarından Beyşehir Gölü’nün yanında, yaklaşık 1250 metre rakıma sahip ilçede üretilen çilek, Türkiye’nin birçok şehrine gönderilmesinin yanı sıra yurt dışına da ihraç ediliyor.

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin önemli geçim kaynaklarından çileğin ekim alanının yıldan yıla arttığını ve bu artışın kentten köye göçün başlamasına neden olduğunu söyledi.

İlçenin uzun yıllardır şehre göç verdiğini ve göç edenlerin çoğunluğunu oluşturan genç nüfusun asgari ücret ile çalıştığını belirten Şahin, “Çilek üreticiliği ile aylık asgari ücretten çok daha fazlasını kazanacağını gören şehirdeki gençlerimiz, köylerine dönerek çilek yetiştirmenin yollarını arıyorlar. Bu şekilde dönüp çilek üretimine başlayan gençlerimizin sayısı her yıl artıyor.” diye konuştu.

Şahin, Konya’da çilek ile ilgili en fazla teşvik alan ilçenin Hüyük olduğunu dile getirdi.

Sulanabilir arazinin artması için 25 civarında göletin yapımının devam ettiğinin altını çizen Şahin, “Bu göletler tamamlandığında, kentten köye göçün daha da artacağına inanıyoruz.” dedi.

YÜKSEK RAKIM LEZZET VE AROMASINA YANSIYOR

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bekir Çakır da verilen destekler sayesinde ilçede çilek üretim alanının yaygınlaştığını anlattı.

Bölgenin iklim koşullarının çilek üretimine son derece uygun olduğuna dikkati çeken Çakır, “2007 yıllında 150 dekar olan çilek tarlası, 2018 yılında yaklaşık 7 bin dekara ulaştı. Yüksek rakım, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü’ne yakınlığı, gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkından dolayı Hüyük çileğinin aroması ve lezzeti diğer bölgelere göre oldukça farklıdır.” ifadelerini kullandı.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın