Kentlilerde tasarruf oranı zirve yaptı!

-
Kentlilerde tasarruf oranı zirve yaptı!

Kentsel tasarruf sahipliği oranlarını ve tasarruf eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılan araştırma, 2016 yılı ilk çeyreğinde kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranının 2,1 puanlık artışla bugüne kadarki en yüksek seviye olan yüzde 15,7 düzeyine ulaştığını gösterdi.

ING Bank, 2011 yılının Ekim ayından bu yana düzenli olarak gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması (TTEA) 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

ing-bank-logo-gidahatti

Türkiye Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) temel eksenini oluşturan kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranı, 2015’in son çeyreğinde dikkate değer bir yükseliş kaydettikten sonra bu eğilimini 2016’nın ilk çeyreğinde de korudu. Kentsel nüfusta tasarruf sahipliği oranı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 15,7 ile araştırmanın yapılmaya başlandığı 2011 sonundan bu yana en yüksek düzeye ulaştı.

Tasarruf oranı 18-24 yaş grubunda artışta

Verilere göre, diğer yaş grupları önceki dönemle benzer seviyede iken, 18-24 yaş grubu içerisinde tasarruf edenlerin oranı yüzde 16’dan yüzde 25’e yükseldi. Kentsel nüfustaki tasarruf sahipliğinde görülen 2,1 puanlık artış büyük oranda 18-24 yaş grubu içerisindeki bu artıştan kaynaklanıyor.

25-34 yaş grubunda tasarruf oranı yüzde 35’ten yüzde 30’a gerilerken, diğer yaş gruplarının oranları ise önceki dönemle benzer seviyeyi korudu.

calisan-gidahatti

Bu dönem çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği oranı aynı kalırken (yüzde 11), çocuksuz bireylerde bu oran 5 puan (yüzde 18’ten yüzde 23’e) yükseldi.

Aile şirketleri geleceğe hazırlanıyor

Tasarrufu olmayan ve gelecekte tasarruf yapmayı planlamayanların oranı ise bir önceki anket dönemindeki yüzde 57,5 seviyesinden yüzde 56,7 seviyesine geriledi.

Tasarruf yapmama konusundaki en önemli gerekçe olan “yeterli gelir sahibi olmamanın” ise aynı dönemde yüzde 75’ten yüzde 78’e yükseldiği saptandı.

2016’nın ilk çeyreğinde tasarruf sahipleri arasında düzenli tasarruf yapma oranı artış gösterdi. (yüzde 58’den yüzde 64’e). Düzenli tasarruf yapmayanlar arasında 3 ay içerisinde tasarruf yapma oranı son iki dönemdir sabit kalırken, 3 ay sonrasında tasarruf yapma eğilimi yükselmeye devam etti. (yüzde 51’den yüzde 60’a).

Tasarruf gerekçesi geleceğe yatırım!

Tasarrufu olan bireylerin bu konudaki en önemli gerekçesi olan “geleceğe yatırım” bu dönem yüzde 5 oranında geriledi. (yüzde 48’den yüzde 43’e).

Tasarruf gerekçeleri arasında yer alan “çocuklarım için” (yüzde 27) ve “beklenmedik durumlara karşı” (yüzde 20) gerekçeleri, önceki dönemle benzer seviyeyi korudu.

calisan-hesap-gidahatti

Yastık altı azalıyor

En çok tercih edilen tasarruf aracı olan “yastık altı altın ve nakit” oranı bu dönem yüzde 27’den yüzde 22’ye gerilerken, TL vadeli, döviz vadeli ve bireysel emeklilik fonlarında yüzde 2-3 bandında küçük artışlar görüldü.

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması 2016 1. Çeyrek sonuçlarında dikkat çeken diğer noktalar ise şöyle:

Türk halkının tasarruf tercihi; altın ve yastık altı nakit

Genç nüfus içinde tasarruf etme oranı yüksek: Yaş tasarruf etmenin önemli bir belirleyicisi. Araştırmaya göre, genç nüfus içerisinde tasarruf etme oranı yüksek. 2013 yılının 1. çeyreğinden bu yana genel trende bakıldığında, tasarruf yapma oranının en yüksek olduğu yaş grubunun 25-34 olduğu görülürken, 2016’nın ilk çeyreğinde 18-24 yaş grubunun payı 8 puan artarak yüzde 25’e gelirken, 25-34 yaş grubunun payı ise yüzde 35’ten yüzde 30’a geriledi.

Tasarruf araçları değişiyor: Uzun vadeli bir yatırım aracı olan ve kamu tarafından teşvik edilen “Bireysel emeklilik fonları/hayat sigortaları” kaleminin payının 2014 başından beri artarak 2015’in üçüncü çeyreğinde yüzde 20’e ulaştıktan sonra yüzde 16’ya gerilemesi, ilk çeyrekte ise yeniden yüzde 18’ yükselmesi tasarruf araçları sahipliği ile ilgili payların oldukça oynak olabildiğini gösteriyor.

Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması

ING Bank tarafından yaptırılan Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması, Sabancı Üniversitesi’nden Alpay Filiztekin’in gözetiminde IPSOS KMG tarafından 26 ilde her ay tesadüfi olarak seçilen 800 kişi ile yapılan görüşmeler sonucunda gerçekleştiriliyor. 18 yaş ve üzeri tüm eğitim ve sosyo-ekonomik grupları kapsayan araştırma ile kentsel nüfusun tasarruf sahipliği oranı, toplumdaki tasarruf dinamikleri ve eğilimleri ortaya koyuyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın