Kazdağları’nın ölümsüzlük iksiri ‘Reishi mantarı’

-


Kazdağları’nın ölümsüzlük iksiri ‘Reishi mantarı’

Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Kazdağları’ndaki bitki zenginliğine bir yenisi daha eklendi. 32 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bölgede, Uzakdoğu ülkelerinde yetişen ve ölümsüzlük mantarı olarak anılan Reishi mantarı keşfedildi.

Kazdağları’nın kuzey yamaçlarındaki Çırpılar Köyü’nde yaşayan emekli orman işçisi Mehmet Özenç, ormanda mantar toplamaya çıktığında farklı bir türe rastladı. Sağlam ve yıkılmış ağaçların gövdesinde karşılaştığı mantarı araştırdıktan sonra reishi mantarı olduğunu tespit etti. Bu türün birçok hastalığın tedavisinde kullanılması ve şifa olması nedeniyle kamuoyunda ’ölümsüzlük mantarı’ olarak da adlandırılan Reishi mantarı olduğunu öğrendi.

Kilosu 1000 liraya varan fiyatlarda satılan mantar, bölge köylerinde henüz tanınmadığı için ilgi görmüyor. İşlenerek çay, kapsül ya da sıvı olarak piyasada satılan Reishi mantarı, ekonomik değeri oldukça yüksek bir bitki. İlerleyen zamanlarda mantarın farkedilip, değerinin öğrenilmesi ile bölge halkına önemli bir ek kazanç sağlayacağı öngörülüyor.

Reishi veya lingzhi, Polyporaceae familyasından geliyor. Mantar, geleneksel Çin ve Japon tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılıyor. Sıvı olarak özünün tüketildiği Reishi yenebilen bir mantar türü değil. Tadı acı ve tahta gibi sert olan bu mantar taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getiriliyor ve suda çözdürülerek kullanılıyor.

http://www.tarlasera.com/

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın