Karpuzu neden severiz? İşte 6 neden…

-
Karpuzu neden severiz? İşte 6 neden…

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için en çok tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz, boş kalori içermemesi ve potasyumdan zengin olması nedeniyle de uzmanlar tarafından öneriliyor.

Halk arasındaki “Karpuz kabuğu görülmeden denize girilmez” sözü, karpuz ile yaz sıcakları arasındaki ilişkiyi ortaya koyar.

İşte yaz sıcakları ile bu kadar bağdaştırılan karpuz, sıcak günlerde susuzluğu gidermek için de tercih ediliyor.

Karpuzu sevmemizin 6 nedeni

Peki, her yaştan insanın severek yediği karpuzu neden bu kadar çok seviyoruz biliyor musunuz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Meltem Şeniz Toksoy, yaz meyvelerinde öne çıkan karpuzu sevme nedenlerimizi sıraladı:

1- Boş kalori içermez; aynı zamanda besleyicidir

Bir porsiyon doğranmış karpuz sadece 80 kalori içerir. Ayrıca, A ve C vitaminleri ile potasyumun mükemmel bir kaynağıdır.


  Mevsimler şaştı, karpuz Şubat’ta tezgaha çıktı!

karpuz-3-gidahatti2- Su kaybınızı engeller!

Karpuzun %92’si sudur. Bu da tüketiminin susuz kalmanızı engelleme konusunda mükemmel bir yardımcı olmasını sağlar. Dilerseniz küp küp doğrayarak yiyebilir veya suyunu içebilirsiniz. Her şekilde sıvı ihtiyacınızı karşılamada iyi bir seçenektir.

3- Likopen zenginidir!

Domates, pembe greyfurt gibi gıdaların yanı sıra karpuz da kırmızı rengini ve güçlü antioksidan olma özelliğini içerdiği likopenden alır. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre likopen, kardiyovasküler hastalıkların yanı sıra bazı kanserleri ve kataraktı önleme konusunda da önemli bir antioksidan olma özelliği taşımaktadır. Likopeni daha fazla tüketmek istiyorsanız karpuzun koyu pembe renge sahip olan bölümünü yiyin.

4- Performansı artırır ve iyileştirmeyi geliştirir

Çalışmalar halen devam etmekle birlikte, yayınlanan birkaç rapor, karpuzun veya suyunun çalışan kaslara oksijen taşıma ve kas ağrılarını azaltma özelliğiyle performansı artırarak, egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermektedir.


  Kavun ve karpuzu çöpe atıyoruz!

5- Cildinizi ve saçınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olur

İçerdiği A ve C vitaminiyle cildinizin ve saçınızın sağlıklı olmasına yardımcı olur. C vitamini, saçınız ve cildinizin temeli olan kolajen üretmek için gereklidir. Ayrıca C vitamini cildinizi UV ışınlarından korur, cilt kırışıklıkları ve güne bağlı yaşlanma lekelerinin oluşumunu geciktirir.

6- Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar

Karpuz vücut sağlığında önemli bir rol oynayan sitrülin amino asidini içerir. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlamasının yanı sıra kan damarlarının genişletmeye yardımcı olur ve kas yapımında önemli rol oynar.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın