Kanser türleri üzerindeki etkisi inanılmaz boyutlarda!

-
Kanser türleri üzerindeki etkisi inanılmaz boyutlarda!

Tütün ürünlerinin, hem kanser hem de kanser dışı birçok hastalığın sebebi olduğunu belirten Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, tütün ürünlerinin, hem kanser hem de kanser dışı birçok hastalığın sebebi olduğunu bildirdi. Akciğer kanserlerinin yüzde 90’nının tütün kullanımı nedeniyle oluştuğunun altını çizen Uluç, tüm kanser türleri arasında sigaranın yüzde 30’luk bir paya sahip olduğunu kaydetti.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde, her yıl 31 Mayıs günü belirlenen tema kapsamında “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kabul edildiğini bildirdi.

Dünya Tütünsüz Günü ile her yıl dünya genelinde 5.4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve oldukça yaygın olan tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

Uluç, kanserin gittikçe önem kazanan ve ölüm nedenleri arasında 2. sırada olan bir hastalık olduğunu vurgulayarak, “ Sigara ve diğer tütün ürünleri, savaşılması gereken kanser nedenlerinin başında gelmektedir. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane ve pankreas kanserlerine de yol açan sigaradan ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulması gerekmektedir.” dedi.

tiroid-kanseri-4-gidahatti

“Kanser dışı hastalıklarda da sigara ön planda”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin düzenlediği bilgilendirme toplantısında konuşan Prof. Dr. Uluç,  ’’Tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının özellikle dikkate edilmesi, sosyal, ekonomik ve sağlık açıdan zararlarına farkındalık sağlanması için seçilen gündür. Akciğer kanserlerinin yüzde 90 sebebidir.

Yaşam tarzı faktörleri kanser için önemli mi?

Tüm kanserlere bakarsak yüzde 30 sigara sebebiyle oluyor. Sigarayı kestiğimiz zaman kanseri ciddi oranda azaltabilme şansımız olacaktır. Kanser dışı kalp ve damar hastalıkları ve solunum sistemi ile ilgili birçok hastalığın sebebinde tütün ve tütün ürünleri ön planda” dedi.

yasam-suresi-sigara-gidahatti

Akciğer kanseri en çok erkelerde görülüyor

Türkiye’de, akciğer kanserinin en sık erkeklerde görüldüğü bilgisini veren Prof. Dr. Uluç, ’’Kadınlarda ise 5’inci sıklıkta görülen kanser türüdür. Akciğer kanseri önemli bir sorun. Bunun dışında mesane kanseri sigaraya ilişkin kanserler arasında yer alıyor.

Erkeklerde 4’üncü sırada yer alıyor. Hastaneye yatan hastaların önemli bir bölümü sigara ilişkin hastalıklardan yatıyorlar. Buda ekonomiye ciddi bir yük getiriyor’’ şeklinde konuştu.

akciger-kanser-gidahatti

Akciğer kanseri tedavisinde yeni yöntem

Akciğer kanserinin tedavisinin son yıllarda çok belirgin bir şekilde değiştiğinin altını çizen Prof. Dr. Uluç, ’’Eskiden akciğer kanserinde herkese aynı kemoterapiyi veriyorduk. Son yıllarda fark ettik ki, her akciğer kanseri farklı gende mutasyon sebebiyle olabiliyor. Biz o mutasyonu saptarsak direk onu hedefleyen ilaçlar verebiliyoruz.

Kanser nedenli ölüm oranları azalıyor mu?

Biz buna hedefe yönelik ilaçlar diyoruz. Halk arasında akıllı ilaçlar diye biliniyor. Bu ilaçlar, kemoterapiye göre daha başarılı oluyor. Daha az yan etkisi oluyor. Bu bizim birinci umut verici tedavi yöntemimizdi. Diğeri immünoterapi yöntemidir. Vücudumuzun bağışıklık sistemini tümöre saldıracak şekilde aktive edebilmektir.” dedi.

İmmünoterapi-gidahatti

Kanser tedavisinde immünoterapi dönemi

Prof. Dr. Uluç, akciğer kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan immünoterapi hakkında şu bilgileri verdi: ’’İmmü sistemimiz tümörü tanır ve sonra saldırır. Her bağışıklık sisteminin fren mekanizmaları var. İmmü sistem sadece kanser için aktifleşmiyor. Bakteri ve virüsler içinde de aktifleşiyor.

Vücudumuzda başlamış bu immü sistemi bir noktadan sonra durdurmak istiyor. Zarar görmesin diye fren mekanizmaları var. Aynı durum kanserde olduğu zaman işler değişiyor. Kanserin ilerlemesine sebep oluyor. Bu fren mekanizmalarını tespit ettik. Fren yapmayı önlemek için ilaçlar kullanmaya başladık. Böylece kendi askerlerimiz ve kendi hücrelerimizi tümöre karşı saldırmak üzere programlıyoruz.’’

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın