Kanser nedenli ölüm oranları azalıyor mu?

-
Kanser nedenli ölüm oranları azalıyor mu?

Bir organda başlayan kanserin daha sonra o organdan dışarı taşarak tüm vücut mekanizmalarını etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Zafer Cantürk, kanser türlerinin ölüme yol açan önemli hastalık olduğuna dikkat çekti. Cantürk, kanser oranlarında artış yaşandığı izleniminin, erken tanı olanaklarının artması ile ilişkili olduğunu belirterek, “Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor” dedi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, yaptığı açıklamada kanser hastalığı ile ilgili yapılan farkındalık çalışmalarının önemini vurguladı. Bir organda başlayan kanserin daha sonra o organdan dışarı taşarak tüm vücut mekanizmalarını etkilediğini ifade eden Cantürk, kanser türlerinin ölüme yol açan önemli hastalık olduğunu söyledi.

Obezite – Kanser ilişkisinde kilo kaybının yeri

kanser-erkek-mesane-gidahatti

“Meme kanserinde, ölüm oranları azalıyor”

Kanser oranlarında artış yaşandığı izleniminin, erken tanı olanaklarının artması ile ilişkili olduğunu belirten Cantürk, “Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor” dedi.

Prof. Dr. Cantürk, hücrelerin bölünmesi, çoğalması ve diğer olumsuz süreçlerin organizmanın normal anatomisini bozduğunu belirterek, “Kentsel yaşam, beslenme alışkanlıkları, genetik miras, ailesel yatkınlıklar ve günlük hayat gibi birçok etken kansere yol açabilir fakat genel anlamda baktığımızda bunları önlemek çok da kolay değil. Kanser oranlarımız artıyor. Bu sadece bizimle ilgili meseleler değil, dünyanın geneliyle ilgili gelişmelerle paralel olan bir şey. Türkiye sağlıkta kalitede, bundan 15-20 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak kadar iyi durumda.” ifadesini kullandı.

Meme kanseriyle tiroid kanseri arasında nasıl bir bağ var?

kanser-haftasi-gidahatti

“Erken tanı olanakları oldukça gelişti”

Kanser oranlarının artmasının erken tanı olanaklarının gelişmesi ile de ilişkili olduğunu, artık pek çok hastalığın erken tespit edildiğini bildiren Cantürk, “Dolayısıyla kümülatif olarak kanser oranımız artıyor gibi düşünülebilir, doğru artıyor ama sadece kanser sayısının artmasından değil, erken tanının getirdiği birtakım durumlarla da alakalı. Olanaklarımızın gelişmesiyle kanserden ölüm oranları bir taraftan azalıyor. Özellikle meme kanserinde, kanserden ölüm oranları azalıyor. Bu sevindirici bir şey. Bu farkındalık projeleri ile daha da ileriye götürülecek. İmkânlarımız ve sağlık hizmetlerini daha iyi kullanma olanaklarımız olacak.” şeklinde konuştu. AA

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın