Kandilli’den yaz ayları için iyi haber!

-
Kandilli’den yaz ayları için iyi haber!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Nisan ayının biraz kurak geçeceğini, yaz aylarının ise mevsim normallerinde olacağını belirterek, “Çok kurak bir yaz bizi beklemiyor. Önümüzdeki dönem için İstanbul’da bir su sıkıntısı görünmüyor” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Üsküdar Belediyesi işbirliğinde, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Küresel Isınma ve İklim Değişikliği” konulu açık ders düzenlendi.

“Biz dünyayı kızdırıyoruz”

Habertürk’ün haberine göre, Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, küresel ısınma ve iklim değişikliği konulu açık dersin, Kandilli Rasathanesi’nin kuruluşunun 150. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlendiğini belirterek, rasathanenin ölçümlerinin 100 yılı aşkındır kesintisiz devam ettiğinin altını çizdi.

Son yıllarda dünyayı bekleyen en önemli sorunlardan birinin küresel ısınma olduğunu vurgulayan Tek, şöyle devam etti:

“Biz dünyayı kızdırıyoruz, aslında dünya gülen bir dünya. Kızan dünyadan kastımız, sıcaklıkların artması. Sıcaklıkların artmasını önlemeliyiz. Eğer bunu başaramazsak, buharlaşma hızlanacak, yağışların karakteri değişecek, buzullar eriyecek ve deniz seviyesi yükselecek. Bununla birlikte kıyılarda ekilebilir alanlar sular altında kalacak. Sonra da gıda ve temiz suya erişme ile sağlık sorunları baş gösterecek. Bugün amacımız da bu temel bilgiyi topluma aktarmak ve kişisel olarak küresel ısınmayı önlemek için neler yapılabileceğini anlatmak.”

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek

“İstanbul’da su sıkıntısı görünmüyor”

Nisan ayı ve yaz ayları için hava şartlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Adil Tek, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl İstanbul’da Nisan ayı biraz kurak geçecek, devam eden yaz aylarının mevsim normallerinde olacağı görülüyor. Bu yıl çok büyük sapmalar olmayabilir. Çok kurak bir yaz bizi beklemiyor.

İstanbul genelinde geçtiğimiz aylarda ortalamanın üstüne çıkan yağışlar gördük, önümüzdeki dönem için İstanbul’da bir su sıkıntısı görünmüyor, barajlardaki doluluk oranı yağışlarla birlikte istenilen seviyeye gelmiş durumda. Yaza baktığımızda bu seviyenin kendini koruyacağını söylemek mümkün. Ancak bu gelecek süreçte İstanbul ve Türkiye için su sıkıntısı olmayacağı anlamına gelmiyor. Küresel ısınmayı önlemek için enerjiyi minimum seviyede kullanmak gerekiyor.”

“Dolu ve aşırı yağışın sebebi küresel ısınma”

İstanbul’da geçen yıl yaz aylarında yaşanan aşırı yağışlara da dikkati çeken Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “İnsanoğlu atmosfere sürekli ısı veriyor. Bu enerjinin bir şekilde boşalıp dengeye gelmesi lazım. Geçen yılki dolu yağışına baktığımızda, kuzeyden gelen soğuk hava, aşağıda sıcak hava ile bir anda karşılaşınca o enerjiyi boşaltmak için dolu meydana geldi. Dolu ve aşın yağışların sebebi küresel ısınmadır. Sıcaklıkla birlikte yağışlar da artıyor. Yağışlar artıyor derken o aheste, dingin, normal yağışlardan bahsetmiyoruz. Daha kuvvetli yağışları kastediyoruz” diye konuştu.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın