Kanada ABD’ye ithalat vergisi getirecek

-
Kanada ABD’ye ithalat vergisi getirecek

Kanada ABD’ye ithalat vergisi getirecek. Dünya Ticaret Örgütü’nün kararının ardından Kanada, yasadışı Amerikan menşe etiketlerini tazmin etmek için Amerika’da üretilen ve Kanada’ya ihraç edilen gıda ürünlerine ithalat vergisi getirmeye hazırlanıyor. Bu yolla yılda 1,05 milyar Kanada Doları (772 milyon Amerikan Doları) gelir elde edilebileceği düşünülüyor.

Yakın zamanda Amerika menşe etiketlerinin Dünya Ticaret Örgütü tarafından konulan dünya ticaret kurallarına uymadığı belirlendi. Kanada Dış İşleri, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı bu konuda yaptığı açıklamada misilleme olarak konulan gümrük tarifesi kapsamında vergilendirilecek ürünlerin listesinin çıkarıldığını belirtti. Listede çikolata kaplı fındık ve dondurma, glikoz, früktoz, bunların şurupları ve bazı şekerler gibi çikolata ve diğer kakao ürünleri, akçaağaç şekeri, akçaağaç şurubu dahil şekerlemeler yer aldı.

İthalat vergisi getirilecek ürünlerin listesi kabarık

Listede bulunan ve vergiye tabi tutulacak olan diğer ürünler ise sığır ve domuz eti, kanatlı içeren önceden hazırlanmış gıdalar, elma ve vişne gibi taze ürünler oldu.

Mısır (koçan), yarı veya tam olarak değirmenden geçirilmiş pirinç, makarna, makarna dolması, hazır tahıl ürünleri (mısır gevreği gibi), ekmek, hamur işleri, kek, bisküvi ve komünyon ekmeği gibi ürünler de bu listede yer alan ürünlerden bazıları.

Dünya Ticaret Örgütü’nün belgelerine göre Kanada bu yeni vergiler için bu ay onay isteyebilir, ancak bir hükümet yetkilisi internette yaptığı açıklamada gümrük tarife oranları üzerinde hala çalıştıklarını ve çalışmalarını tamamlamak için bir süre belirlemediklerini ifade etti.

ABD tavuk endüstrisi derneği Ulusal Tavuk Konseyi, etiketleme yasasının derhal kaldırılması için Washington’a çağrıda bulundu.

Ulusal Tavuk Konseyi Başkanı Mike Brown, Kanada ve Meksika tarafından ABD’ye misilleme olarak konulan gümrük tarifesi listesinin başında tavuk ve kümes hayvanlarının olacağını, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uymayan etiketleme kurallarının diğer ülkelere de bu konuda açık kapı bırakacağını belirtti. Ulusal Tavuk Konseyi’nin kırmızı ve beyaz etin uluslararası ticaret kurallarıyla uyumlu olması amacıyla getirilecek ABD yasa ve yönetmelikleri için yasama işlemini desteklediğini belirten Brown, Ulusal Tavuk Konseyi’nin tavuk, sığır ve domuz eti için etiketleme şartlarının iptal edilmesi için Meclise başvuruda bulunduğunu söyledi.

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın