Kahve ABD’de kanser uyarısıyla mı satılacak?

-
Kahve ABD’de kanser uyarısıyla mı satılacak?

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir mahkemenin kararı nedeniyle, Starbucks ve diğer kahve firmaları tüketicileri olası kanser riskine karşı bilgilendiren etiketler kullanmak zorunda kalabilir.

Associated Press’in haberine göre, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrindeki bir yargıç, eyalet yasalarına uymadığı gerekçesiyle bazı firmalara dava açan bir kuruluşu haklı buldu. Yargıç kararın bir taslak olduğunu da açıkladı. Yani bu karar yürürlüğe girebileceği gibi değişebilir de.

Toksik Maddeler Eğitimi ve Araştırma Konseyi (The Council for Education and Research on Toxics) 2010 yılında Starbucks ve diğer kahve firmalarına, bilinen bir kanserojen maddeyle ilgili “makul ve açık bir uyarı sağlamayarak” eyalet yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açmıştı.

Kahvede kanserojen madde var mı?

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinde akrilamid adı verilen bir madde bulunuyor. Laboratuvar hayvanlarıyla yapılan çalışmalar bu maddenin kanser riskini arttırdığı gösteriyor.

Kahve endüstrisi ise akrilamidin kahvenin kavrulma işlemi sırasında doğal olarak ortaya çıktığını ve kahvedeki akrilamid seviyelerinin zararsız düzeyde olduğunu, bu nedenle uyarı etiketlerinin gereksiz olduğunu öne sürüyor.

Kaliforniya’nın 1986 Güvenli İçme Suyu ve Toksik Maddeler Yasası’na göre işletmeler; eyaletin belirlediği, kansere veya doğum kusurlarına yol açabilecek kimyasallara karşı tüketicileri bilgilendirmek durumunda.

Kahve endüstrisi tepki gösterdi

ABD Ulusal Kahve Birliği bu karara itiraz edileceğini ve kanser uyarı etiketlerinin yanıltıcı olacağını ifade eden yazılı bir açıklama yayınladı. Birlik başkanı Bill Murray ise kahvenin sağlık üzerindeki birçok olumlu etkisinin bilindiğini vurguladı.

Huffington Post gazetesine konuşan Murray, “Kahvenin sağlıklı bir içecek olduğu defalarca ispat edildi. Açılan bu dava yasalarla alay ediyor, tüketicilerin aklını karıştırıyor ve toplum sağlığını hiçbir şekilde olumlu etkilemiyor” diyerek tepki gösterdi.

who-logo-gidahatti

Dünya sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı bir içecek

Dünya Sağlık Örgütü 2016 yılında kahveyi bilinen kanserojenler listesinden çıkardı ve bununla da kalmayarak düzenli kahve tüketiminin karaciğer kanseri ve bazı diğer kronik hastalıkların riskini düşürebileceğini açıkladı.

 

Melis Demirci

Bir Cevap Yazın